Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie uwierzysz, co wyczyniają kierowcy na świętokrzyskich drogach. Zobacz filmy nagrane przez kierowców. W niektóre wręcz ciężko uwierzyć

Sylwia Bławat
Sylwia Bławat
Aż trudno uwierzyć, jak zachowują się kierowcy na świętokrzyskich drogach.
Aż trudno uwierzyć, jak zachowują się kierowcy na świętokrzyskich drogach. Policja
5 kwietnia przypada Dzień Uprzejmości na Drodze. Wyrozumiałość, kultura jazdy, cierpliwość – na te cechy wskazują świętokrzyscy policjanci pytani o to, jakimi przymiotami na co dzień, a nie tylko od święta powinien się wyróżniać dobry kierowca. Jak zachowują się kierowcy na świętokrzyskich drogach? Nie wszyscy świecą przykładem. Zobaczcie szokujące filmy nagrane przez kierowców. Włos jeży się na głowie!

Dzień Uprzejmości na Drodze. Jak jeżdżą kierowcy w Świętokrzyskiem?

Podczas badań przeprowadzonych przez Mobile Institute na zlecenie Starter24 | a company of ARC Europe Group 71 procent badanych uważało się za dobrych kierowców (a 16 procent z nich za bardzo dobrych). Bardziej pewni swoich umiejętności byli mężczyźni i najmłodsi kierowcy, ale także ci w wieku 18-24 lata, jak również najbardziej doświadczeni, którzy prawo jazdy posiadali od ponad 20 lat.

- Gdyby chcieć wskazać grzechy główne kierowców, należałoby powiedzieć o nadmiernym pośpiechu i braku kultury na drodze – mówi komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. – Choć trzeba przyznać, że z roku na rok jest coraz lepiej, być może częściowo wymusiły to zmiany przepisów, albo zwiększająca się świadomość kierowców.

Zobacz filmy, które napłynęły na skrzynkę Stop Agresji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach:

Powiat buski, październik 2022. Kierowca volkswagena wyprzedza najpierw jedno auto, potem podejmuje manewr wyprzedzania drugiego, zmuszając kierowcę ciężarówki do zjechania na pobocze, żeby uniknąć zderzenia. Zobacz film poniżej:

od 16 lat

Kielce, ul. Seminaryjska/Żeromskiego, czerwiec 2022. Kierowca opla przejeżdża na czerwonym świetle i omal nie potrąca pieszego. Zobacz film poniżej:

od 16 lat

Powiat sandomierski, listopad 2022. Dostawczy ford wyprzedza na pasie wyłączonym z ruchu i podwójnej linii ciągłej, po czym przyhamowuje, zajeżdża drogę nagrywającemu kierowcy i zjeżdża na posesję. Zobacz film poniżej:

od 16 lat

Kielce, Rynek, marzec 2023. Renault jedzie po chodniku. Zobacz film poniżej:

od 16 lat

Zgórsko, Nowiny, listopad 2022. Najpierw dwa samochody osobowe najprawdopodobniej przejeżdżają na późnym pomarańczowym, albo na czerwonym świetle, a następnie na czerwonym przejeżdża honda. Zobacz film poniżej:

od 16 lat

Zobacz także:

Co najbardziej irytuje kierowców?

Z badań, które kilka lat temu przeprowadziła Pracownia Badań Społecznych na zlecenie ERGO Hestii wynika, że tym, co najbardziej irytuje kierowców jest wyprzedzanie na trzeciego (tak wskazała ponad połowa ankietowanych). Na kolejnych pozycjach znalazły się parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych, zbyt wolna jazda, powolne ruszanie po zmianie świateł. Z kolei z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 procent kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach: oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi. Ale tylko nieco ponad 30 procent badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje. Czyżby jak w staropolskim przysłowiu: źdźbło w oku bliźniego widzisz, ale belki w swoim już nie.

O czym powinien pamiętać dobry kierowca?

  • *Bądź wyrozumiały i cierpliwy, kiedy ktoś popełni na drodze błąd.
  • *Pomagaj, jeśli jesteś w stanie.
  • *Bądź przewidywalny, pamiętaj o kierunkowskazach, nie zmieniaj gwałtowanie pasa ruchu, unikaj gwałtownego hamowania, nie zajeżdżaj drogi.
  • *Parkuj, pamiętając także o innych: na jednym miejscu, nie na trzech
  • *Pamiętaj o korytarzach życia: zrób miejsce pojazdom uprzywilejowanym, one jadą, żeby nieść pomoc i ratunek
  • I jeszcze jedno. Pamiętaj o kulturze osobistej, klaksony i wyzwiska to nie jest dobry sposób wyrażania emocji na drodze. Czasem wystarczy miłe słowo i uśmiech, by rozładować napiętą sytuację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie