Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niebieska Strefa" w Świętokrzyskiem. Placówki kulturalne stoją otworem przed osobami ze spektrum autyzmu

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Specjalny system komunikacji dla osób ze spektrum autyzmu powstaje w świętokrzyskich placówkach kulturalnych. Tak zwana „Niebieska Strefa” to między innymi tabliczki, które prowadzą krok po kroku i wyjaśniają jak bez stresu i obaw korzystać z teatrów, bibliotek czy muzeów. Dodatkowo – przygaszone światło, ściszona muzyka oraz przeszkoleni pracownicy to elementy, które składają się na projekt ułatwiający życie wielu osobom z trudnościami. Mówiono o tym podczas konferencji we wtorek, 20 grudnia.

"Niebieska Strefa" ułatwi osobom ze spektrum autyzmu korzystanie z placówek kulturalnych

Liderem projektu jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Kielcach, a partnerem Stowarzyszenia Sztuka Łączenia. Ambasadorem z kolei jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, który wspierał tę ideę od samego początku.

„Niebieska Strefa” jest odpowiedzią na niedostateczne dostosowanie przestrzeni kulturalno-publicznej do potrzeb osób w spektrum autyzmu, jak i również osób, które cierpią na zaburzenia społeczne, lękowe, są po prostu nieśmiałe lub dla tych, którzy mają ochotę z tej formy alternatywnej komunikacji skorzystać. To pierwszy w Polsce, innowacyjny projekt wdrożenia systemów wsparcia, którego celem jest dostępność. W ramach działań związanych z Niebieską Strefą wdrożone zostanie 14 placówek.

Podczas konferencji przekazano, że kolejną placówką, która wdrożyła „Niebieską Strefę” jest Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. - Mam nadzieję, że inne teatry pójdą naszym śladem. Pracownicy teatru zostali przeszkoleni przez przedstawicieli Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach w sposób kompleksowy w zakresie wsparcia dla osób w spektrum autyzmu, które odwiedzą teatr – mówił Michał Kotański, dyrektor Teatru imienia Żeromskiego. Dodał, że w przyszłym roku, w listopadzie, odbędzie się tu sztuka przygotowana specjalnie dla osób w spektrum autyzmu.

Na czym polega „Niebieska Strefa”? Projekt zakłada szkolenie pracowników danej instytucji oraz specjalne oznaczenie budynku. Po wejściu widzimy niebieskie strzałki i tabliczki informujące nas co krok po kroku powinniśmy zrobić, aby na przykład kupić bilet na spektakl. Na facebookowych stronach instytucji dostosowanych do osób ze spektrum autyzmu opublikowany jest także film przewodnik, który dokładnie opisuje, jak działa „Niebieska Strefa”. Narratorem jest aktor Wojciech Niemczyk, który jednocześnie jest prezesem Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że to bardzo ważna inicjatywa. - Kiedy tylko dowiedziałem się o tym projekcie to od razu powiedziałem, że trzeba uczynić wszystko by został on zrealizowany. Dziś już wiemy, że tak się stało, z czego niezmiernie się cieszę. To projekt pionierski w skali ogólnopolskiej, więc gratuluję, ale i dziękuję każdemu kto przyczynił się tej inicjatywy – mówił poseł.

Do tej pory w „Niebieskiej Strefie” znajdują się Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kieleckie Centrum Kultury, Kino Moskwa, Poczytalnia na Dworcu Autobusowym w Kielcach, Instytut Dizajnu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Docelowo w regionie świętokrzyskim ma być 14 takich miejsc. W planach jest Ostrowiecki Browar Kultury oraz któraś z kawiarni.

Projekt „Niebieska Strefa” sfinansowano przez Narodowy Instytut wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie