MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedoczynność tarczycy - co jeść, by choroba nie wpłynęła na naszą sylwetkę?

Katarzyna Kubas
Produkty bogate w jod to przede wszystkim ryby i owoce morza, dlatego powinny stanowić podstawę diety w przypadku osoby chorej na niedoczynność tarczycy – mówi Magdalena Kotwica z poradni Dobry Dietetyk przy ulicy Źródłowej 19 w Kielcach.
Produkty bogate w jod to przede wszystkim ryby i owoce morza, dlatego powinny stanowić podstawę diety w przypadku osoby chorej na niedoczynność tarczycy – mówi Magdalena Kotwica z poradni Dobry Dietetyk przy ulicy Źródłowej 19 w Kielcach. sxc.hu
Niedoczynność tarczycy to uciążliwa choroba, na którą cierpią przede wszystkim kobiety. Badania wykazują, że płeć piękna aż pięć razy częściej cierpi z powodu tego schorzenia. Jednym z jej pierwszych objawów jest na pozór nieuzasadnione przybieranie na wadze. Co jest powodem pojawiania się tych dodatkowych kilogramów?

Rozwój technik medycznych pozwala na zdiagnozowanie tej dolegliwości we wczesnej fazie. Często stanowi ona problem u osób starszych oraz kobiet w okresie poporodowym. Zdarza się także, że determinowana jest przez czynniki genetyczne. Oprócz leczenia farmakologicznego, zaleca się stosowanie odpowiedniej diety oraz codziennej dawki ćwiczeń fizycznych.

Niezbędny jod

Niedoczynność tarczycy wynika przede wszystkim z niedoborów hormonów tego gruczołu. W naszej diecie szczególnie ważny jest jod, który przyczynia się do produkcji hormonów tarczycy (trójjodotyroniny oraz tyroksyny), koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jod ma znaczący wpływ na wzrost, ale przede wszystkim na procesy metaboliczne, dlatego jego niedobór je spowalnia i powoduje przybieranie na wadze.

- Produkty bogate w jod to przede wszystkim ryby i owoce morza, dlatego powinny stanowić podstawę diety w przypadku osoby chorej na niedoczynność tarczycy - mówi Magdalena Kotwica z poradni Dobry Dietetyk przy ulicy Źródłowej 19 w Kielcach.
Zalecana dzienna dawka tego pierwiastka to około 160 mikrogramów (w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących - około 180-200 mikrogramów). Co ciekawe, 100 gramów dorsza zawiera aż 110 mikgoramów jodu.

W przypadku niedoczynności tarczycy niezalecane są między innymi kapusta, kalafior czy brokuły, które stanowią źródło składników wolotwórczych, odpowiadających za zmniejszenie przyswajania jodu z pożywienia. Zaleca się także stosowanie soli kuchennej, jednak najlepiej solić potrawy już po ugotowaniu, gdyż obróbka termiczna pozbawia tę przyprawę części walorów odżywczych.

Wspomaganie białkiem

Białko powinno stanowić 20-25% wszystkich kalorii przyjmowanych w ciągu dnia. - Bardzo istotną kwestią dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy jest zwiększenie podaży białka w diecie, które przyczynia się do utrzymania prawidłowego tempa przemian metabolicznych - zaznacza Magdalena Kotwica.

Podobnie jak jod, białko ma wpływ na produkcję hormonu wzrostu, który pomaga spalać tkankę tłuszczową. Jego zalecana dzienna dawka wynosi 80-100 mikrogramów. - Każdego dnia powinno się wypijać przynajmniej 4-5 szklanek wody niegazowanej - stwierdza dietetyczka. Ma to zapobiec nadmiernemu obciążaniu nerek.

Duże ilości białka dostarczają organizmowi jaja, ryby, drób, chuda wołowina oraz przetwory mleczne.

Kilka ogólnych wskazówek

- Osoba chorująca na niedoczynność tarczycy powinna jeść 4-5 posiłków mniejszych, w regularnych odstępach czasu. Z diety należy wykluczyć białe pieczywo, potrawy z białej mąki i dania smażone na tłuszczu. W przypadku mięsa powinniśmy spożywać przede wszystkim mięso chude, czyli drób, a ograniczyć wieprzowinę, ponieważ organizm trudniej metabolizuje tłuszcze zwierzęce - mówi Magdalena Kotwica.
Proponuje się spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (np. pełnoziarniste pieczywo, ciemny ryż, grube kasze) oraz ograniczyć napoje zawierające kofeinę (kawa, cola).

Najefektywniejszą metodą przygotowywania posiłków dla osoby z nieprawidłowo działającym gruczołem tarczycy jest gotowanie na parze.

Niedoczynność tarczycy to choroba przeważnie na całe życie, z którą należy się oswoić. Odpowiednio dobrana metoda leczenia farmakologicznego, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to jedyna recepta, do jakiej można się zastosować. Zmiana nawyków żywieniowych może być naprawdę przyjemna i przynosić ogromne korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie