Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niepodległa do hymnu"! W niedzielę 11 listopada - w samo południe - zaśpiewa cała Polska [WIDEO]

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
W niedzielę, na placu tuż obok katedry, wspólnie zaśpiewamy hymn Polski. Na uroczystości zaprasza  wojewoda Agata Wojtyszek
W niedzielę, na placu tuż obok katedry, wspólnie zaśpiewamy hymn Polski. Na uroczystości zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek Dawid Łukasik
Już w niedzielę, 11 listopada, hymn Polski zabrzmi nie tylko w naszym kraju, ale też w wielu miejscach na całym świecie. Dzięki akcji „Niepodległa do hymnu” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 12 wszyscy chętni mają szansę wspólnie zaśpiewać tę szczególną pieśń i w ten sposób uczcić rocznicę.

„Niepodległa do hymnu” to pomysł na to, by choć na chwilę zjednoczyć wszystkich Polaków - bez względu na poglądy, a w pewnym sensie również bez względu na miejsce pobytu. Nasza najważniejsza narodowa pieśń zabrzmi bowiem nie tylko w polskich miastach, ale w wielu miejscowościach na całym świecie.

Śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” odbędzie się w kilkudziesięciu miejscach w województwie. Oto szczegóły dotyczące tego wydarzenia w:

Szczegółowe informacje na temat wszystkich imprez organizowanych w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl. Organizatorzy akcji „Niepodległa do hymnu” zachęcają, by zdjęcia i filmy powstałe 11 listopada w trakcie śpiewania publikować w mediach społecznościowych opatrzone specjalnym hasztagiem „#niepodlegladohymnu”.

Wojewoda zaprasza

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski: - Już niebawem 11 listopada, nasze święto narodowe. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym wydarzeniu. O godzinie 11 w bazylice katedralnej odbędzie się msza święta. Tuż po niej, punktualnie o godzinie 12 na placu przed Pałacem Biskupim wspólnie zaśpiewamy hymn w ramach programu „Niepodległa do hymnu”. Mam nadzieję, że wszyscy kielczanie przyjmą zaproszenie i wspólnie zaśpiewamy hymn dla naszych przodków, bohaterów narodowych, którzy przed stu laty wywalczyli dla nas niepodległość. Tuż po odśpiewaniu hymnu przemaszerujemy na plac Wolności, gdzie odbędą się dalsze uroczystości z udziałem wojska i - mam nadzieję - rodzin z województwa świętokrzyskiego. Tam złożymy wieńce brązowe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Głos zabiorą weterani, odbędzie się rekonstrukcja historyczna, zaśpiewamy pieśni i zobaczymy pokaz laserów.

Uwaga na pułapki...

Choć w przypływie patriotycznych uczuć wielu Polaków chętnie śpiewa hymn przy okazji różnych uroczystości, niewielu śpiewa go poprawnie. Dlatego też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeszcze przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wydało specjalny folder, w którym zawarte zostały informacje na temat najczęściej popełnianych błędów. Pierwszy z nich pojawia się już w drugim wersie pierwszej zwrotki. Poprawnie brzmi on „kiedy my żyjemy”, jednak zamiast „kiedy” nierzadko słyszymy „póki”. W tym kontekście słowo „kiedy” miało jednak znaczenie „jeśli”, „skoro”, „ponieważ”, a nie „póki” czy „dopóki”. Kolejny błąd można znaleźć w trzeciej zwrotce. Tam pojawia się postać Czarnieckiego, który jednak w interpretacji śpiewających zamienia się w „Czarneckiego”. Co ciekawe, ta nieścisłość pojawiła się już w rękopisie „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Następny problem znajdziemy w ostatnim wersie trzeciej zwrotki. Poprawnie brzmi on „Wrócim się przez morze”, jednak wielu naszych rodaków śpiewa „wrócił”, „rzucim” bądź „rzucił”. Jak czytamy w broszurze Ministerstwa, w oryginale chodzi o to, że - podobnie jak hetman - Polacy mają wracać do ojczyzny, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ostatni już błąd trudno wytłumaczyć. Choć wersy „Już tam ojciec do swej Basi / mówi zapłakany” pozostają niezmienione od czasów Wybickiego, Polacy chętniej śpiewają „Mówił ojciec do swej Basi / cały zapłakany”.

Przede wszystkim godnie

Jak należy zachować się w trakcie śpiewania hymnu?
- Podczas hymnu mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy, kobiety natomiast są z tego obowiązku zwolnione. Żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych salutują do swoich czapek. Gdy hymn grany jest przez orkiestrę wszyscy powinni obrócić się w jej stronę. Każdy z nas powinien też śpiewać - mówi Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Oficjalne świętokrzyskie obchody
Obchody rozpoczną się od złożenia przez wojewodę Agatę Wojtyszek wieńca przed Pomnikiem Niepodległości w Kielcach. Następnie w kieleckiej Bazylice Katedralnej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.

Zaraz po mszy, o godzinie 12 na placu między katedrą a Pałacem Biskupim wielkie, wspólne śpiewanie hymnu.

O godzinie 12:40 rozpoczną się uroczystości na Placu Wolności w Kielcach. Nastąpi tam odsłonięcie przez wojewodę oraz prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku marszałka Piłsudskiego. Wszyscy uczestnicy będą mogli wpisać się do księgi pamiątkowej. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe. W uroczystościach wezmą także udział stulatkowie urodzeni dokładnie w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie. Nie zabraknie Apelu Pamięci, salwy honorowej, defilady pododdziałów. Swój muzyczny repertuar zaprezentuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie