"Niepodległa do hymnu"! W niedzielę 11 listopada - w samo...

  "Niepodległa do hymnu"! W niedzielę 11 listopada - w samo południe - zaśpiewa cała Polska [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Ewa Łukomska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W niedzielę, na placu tuż obok katedry, wspólnie zaśpiewamy hymn Polski. Na uroczystości zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek
  1/3
  przejdź do galerii

  W niedzielę, na placu tuż obok katedry, wspólnie zaśpiewamy hymn Polski. Na uroczystości zaprasza wojewoda Agata Wojtyszek ©Dawid Łukasik

  Już w niedzielę, 11 listopada, hymn Polski zabrzmi nie tylko w naszym kraju, ale też w wielu miejscach na całym świecie. Dzięki akcji „Niepodległa do hymnu” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 12 wszyscy chętni mają szansę wspólnie zaśpiewać tę szczególną pieśń i w ten sposób uczcić rocznicę.


  „Niepodległa do hymnu” to pomysł na to, by choć na chwilę zjednoczyć wszystkich Polaków - bez względu na poglądy, a w pewnym sensie również bez względu na miejsce pobytu. Nasza najważniejsza narodowa pieśń zabrzmi bowiem nie tylko w polskich miastach, ale w wielu miejscowościach na całym świecie.

  Śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” odbędzie się w kilkudziesięciu miejscach w województwie. Oto szczegóły dotyczące tego wydarzenia w:

  KIELCACH

  i poszczególnych powiatach:

  BUSKIM
  JĘDRZEJOWSKIM
  KAZIMIERSKIM
  KIELECKIM
  OSTROWIECKIM
  PIŃCZOWSKIM
  SANDOMIERSKIM
  STARACHOWICKIM
  STASZOWSKIM
  WŁOSZCZOWSKIM


  Szczegółowe informacje na temat wszystkich imprez organizowanych w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl. Organizatorzy akcji „Niepodległa do hymnu” zachęcają, by zdjęcia i filmy powstałe 11 listopada w trakcie śpiewania publikować w mediach społecznościowych opatrzone specjalnym hasztagiem „#niepodlegladohymnu”.


  Wojewoda zaprasza


  Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski: - Już niebawem 11 listopada, nasze święto narodowe. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym pięknym wydarzeniu. O godzinie 11 w bazylice katedralnej odbędzie się msza święta. Tuż po niej, punktualnie o godzinie 12 na placu przed Pałacem Biskupim wspólnie zaśpiewamy hymn w ramach programu „Niepodległa do hymnu”. Mam nadzieję, że wszyscy kielczanie przyjmą zaproszenie i wspólnie zaśpiewamy hymn dla naszych przodków, bohaterów narodowych, którzy przed stu laty wywalczyli dla nas niepodległość. Tuż po odśpiewaniu hymnu przemaszerujemy na plac Wolności, gdzie odbędą się dalsze uroczystości z udziałem wojska i - mam nadzieję - rodzin z województwa świętokrzyskiego. Tam złożymy wieńce brązowe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Głos zabiorą weterani, odbędzie się rekonstrukcja historyczna, zaśpiewamy pieśni i zobaczymy pokaz laserów.
  Uwaga na pułapki...


  Choć w przypływie patriotycznych uczuć wielu Polaków chętnie śpiewa hymn przy okazji różnych uroczystości, niewielu śpiewa go poprawnie. Dlatego też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jeszcze przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wydało specjalny folder, w którym zawarte zostały informacje na temat najczęściej popełnianych błędów. Pierwszy z nich pojawia się już w drugim wersie pierwszej zwrotki. Poprawnie brzmi on „kiedy my żyjemy”, jednak zamiast „kiedy” nierzadko słyszymy „póki”. W tym kontekście słowo „kiedy” miało jednak znaczenie „jeśli”, „skoro”, „ponieważ”, a nie „póki” czy „dopóki”. Kolejny błąd można znaleźć w trzeciej zwrotce. Tam pojawia się postać Czarnieckiego, który jednak w interpretacji śpiewających zamienia się w „Czarneckiego”. Co ciekawe, ta nieścisłość pojawiła się już w rękopisie „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. Następny problem znajdziemy w ostatnim wersie trzeciej zwrotki. Poprawnie brzmi on „Wrócim się przez morze”, jednak wielu naszych rodaków śpiewa „wrócił”, „rzucim” bądź „rzucił”. Jak czytamy w broszurze Ministerstwa, w oryginale chodzi o to, że - podobnie jak hetman - Polacy mają wracać do ojczyzny, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ostatni już błąd trudno wytłumaczyć. Choć wersy „Już tam ojciec do swej Basi / mówi zapłakany” pozostają niezmienione od czasów Wybickiego, Polacy chętniej śpiewają „Mówił ojciec do swej Basi / cały zapłakany”.

  Przede wszystkim godnie


  Jak należy zachować się w trakcie śpiewania hymnu?
  - Podczas hymnu mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy, kobiety natomiast są z tego obowiązku zwolnione. Żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych salutują do swoich czapek. Gdy hymn grany jest przez orkiestrę wszyscy powinni obrócić się w jej stronę. Każdy z nas powinien też śpiewać - mówi Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

  Oficjalne świętokrzyskie obchody
  Obchody rozpoczną się od złożenia przez wojewodę Agatę Wojtyszek wieńca przed Pomnikiem Niepodległości w Kielcach. Następnie w kieleckiej Bazylice Katedralnej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny.

  Zaraz po mszy, o godzinie 12 na placu między katedrą a Pałacem Biskupim wielkie, wspólne śpiewanie hymnu.

  O godzinie 12:40 rozpoczną się uroczystości na Placu Wolności w Kielcach. Nastąpi tam odsłonięcie przez wojewodę oraz prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku marszałka Piłsudskiego. Wszyscy uczestnicy będą mogli wpisać się do księgi pamiątkowej. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe. W uroczystościach wezmą także udział stulatkowie urodzeni dokładnie w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie. Nie zabraknie Apelu Pamięci, salwy honorowej, defilady pododdziałów. Swój muzyczny repertuar zaprezentuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!