Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepodległościowy wyjazd mieszkańców gminy Samborzec do Warszawy

Klaudia Tajs
przedstawiciele stowarzyszeń uczestniczyli w spektaklu podczas wizyty w Teatrze Narodowym. „Śluby Panieńskie” w reżyserii Jana Englerta wraz ze wspaniałą obsadą aktorów Teatru Narodowego .
przedstawiciele stowarzyszeń uczestniczyli w spektaklu podczas wizyty w Teatrze Narodowym. „Śluby Panieńskie” w reżyserii Jana Englerta wraz ze wspaniałą obsadą aktorów Teatru Narodowego . gok samborzec
Młodzież i społecznicy z terenu gminy Samborzec mieli okazję obejrzeć spektakle w w Teatrze Narodowym, Muzeum Narodowym i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wyjazd zorganizowano w ramach projektu „Żywa lekcja Niepodległości”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu.

W ramach projektu „Żywa lekcja Niepodległości” odbyły się dwa wyjazdy tematyczne do Warszawy. W pierwszym wyjeździe uczestniczyli uczniowie z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Samborcu oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Chobrzanach. W drugim wyjeździe udział wzięli przedstawiciele stowarzyszeń z terenu gminy Samborzec: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Zajeziorza, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Bogoria Skotnicka, Stowarzyszenie Gorzyczany z Sercem dla Ludzi, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Chobrzan, Stowarzyszenie Przyjaciół Janowic, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Śmiechowicach.

Podczas pierwszego wyjazdu młodzież uczestniczyła w koncercie muzyki chóralnej z okazji 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II w Filharmonii Narodowej. W koncercie udział wzięli między innymi Chór Filharmonii Narodowej, Chór dziecięcy „Artos” imienia Władysława Skoraczewskiego, Muzycy Orkiestry Filharmonii Narodowej. Uczniowie odbyli również wizytę w Muzeum Narodowym, podczas której uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej sztuki współczesnej, w której artyści swobodnie, czasem w zaskakujący sposób łączą środki wyrazu i znaczenia tworząc ze sztuki współczesnej przestrzeń eksperymentalną. Ciekawym dodatkiem w programie wyjazdu była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu kulturowego.

Natomiast przedstawiciele stowarzyszeń uczestniczyli w spektaklu podczas wizyty w Teatrze Narodowym. „Śluby Panieńskie” w reżyserii Jana Englerta wraz ze wspaniałą obsadą aktorów Teatru Narodowego okazały się świetnym wyborem. Jan Englert spogląda na klasykę ożywczym okiem. Scenografia Barbary Hanickiej łączy sielski krajobraz z nowoczesnością, muzyka Leszka Możdżera nadaje im refleksyjność. A tymczasem życie tętni wraz z rytmem i melodią wiersza. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Narodowym, podczas której uczestnicy wysłuchali wykładu na temat malarstwa polskiego. Nie zabrakło prezentacji znamienitych dzieł malarskich takich twórców jak: Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Aleksander Gierymski. Ciekawą atrakcję stanowiła wystawa czasowa poświęcona postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego w jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Grupa podobnie jak poprzednia uczestniczyła dodatkowo w wizycie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wyjazdy do Warszawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Były to ostatnie działania podsumowujące projekt pt. „Żywa lekcja Niepodległości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie