Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepowtarzalna pasterka w Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie. Trzej Królowie przyjechali na wielbłądach (ZDJĘCIA)

red
Uroczysta pasterka w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie w gminie Klimontów odbyła się 24 grudnia.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Organizowane w kaplicy od kilkunastu lat pasterki, połączone z widowiskową inscenizacją scen nowotestamentowych opisujących Narodzenie Pańskie, przyciągają tłumy wiernych z różnych zakątków Polski.

Inscenizacja bożonarodzeniowa rozpoczęła się od sceny, w której Trzej Królowie składają wizytę w pałacu króla Heroda, którego grał Dawid Bryła. Potem mędrcy ze Wschodu przyjechali na wielbłądach do szopki i złożyli pokłon Dzieciątku. W spektaklu wystąpili Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha - Trzej Królowie, Piotr Wójcik - święty Józef oraz Nikola Wróblewska - Maryja. Dodajmy, że dodatkowa scena, rozgrywającą się w progach pałacu króla Heroda, została wprowadzona do spektaklu w ubiegłym roku.

O godzinie 23 rozpoczęła się uroczysta msza święta z oprawa artystyczną przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Ossolinie. O północy, dla uczczenia przyjścia na świat Zbawiciela, w niebo wystrzelone zostały fajerwerki.

To niezwykłe, plenerowe wydarzenie zorganizowali Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”, parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Goźlicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

- To wydarzenie nawiązywać ma do popularnego podania, które głosi, że domniemany fundator „Betlejki”, kanclerz Jerzy Ossoliński, sprowadził ziemię z miejsca narodzin Chrystusa i kazał usypać z niej kopiec ponad kaplicą. Nawet jeśli to tylko legenda, wiadomo z całą pewnością, że ziemia z Betlejem sprowadzana była później do Ossolina co najmniej dwukrotnie – raz jeszcze w XIX wieku, a ostatnio w roku 1996 – wyjaśniał Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”, pomysłodawca i główny organizator.

Podczas tegorocznej pasterki miała miejsce promocja płyty z piosenkami świątecznymi Cezarego Makiewicza, jednego z najbardziej znanych artystów nurtu muzyki country. Na płycie znalazł się między innymi utwór „Święta noc”, nagrany specjalnie dla potrzeb ossolińskiej uroczystości bożonarodzeniowej przez Cezarego Makiewicza i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ossolinie.

Tradycyjnie też zbierane były fundusze na remont kaplicy w Ossolinie. – Prace konserwatorskie prowadzone są sukcesywnie już od 2012 roku – mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin. – W październiku udało się sfinalizować kolejny ich etap. Odnowiona została fasada obiektu. Planujemy kontynuację zabiegów mających przywrócić świątyni pierwotny blask.

W najbliższych miesiącach rozpocznie się renowacja wnętrza kaplicy. Uczestnicy pasterki mogli finansowo wspomóc te zamierzenia.

Osoby, które złożyły choćby symboliczny datek na ten cel, otrzymały w ramach podziękowania okolicznościowy kalendarz na 2020 rok, bądź publikację poświęconą dziejom Kaplicy Betlejemskiej.

- „Jedyna i niepowtarzalna pasterka w Kaplicy Narodzenia Pańskiego w Ossolinie. Słowa uznania i gratulacje dla pomysłodawcy i głównego organizatora Rafała Staszewskiego” - napisał na portalu społecznościowym Paweł Krakowiak, namiestnik Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie