MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite archiwalne zdjęcia z otwarcia szkoły w Lechówku, w gminie Łagów. Placówka kończy 30 lat!

Materiał Szkoły Podstawowej w Lechówku
Zobaczcie kolejne absolutnie wyjątkowe, archiwalne zdjęcia oraz unikalny film z otwarcia szkoły w Lechówku.
Zobaczcie kolejne absolutnie wyjątkowe, archiwalne zdjęcia oraz unikalny film z otwarcia szkoły w Lechówku.
Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca odbędzie się jubileusz 30 - lecia Szkoły Filialnej w Lechówku w Gminie Łagów. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą o godzinie 14, potem będą występy artystycznie i zabawa taneczna. Zanim to jednak nastąpi zobaczcie absolutnie wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z otwarcia szkoły w Lechówku.

Historia Szkoły w Lechówku

Historia szkoły w Lechówku sięga okresu międzywojennego, czyli około 1920 roku. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był pan Plak. Była to wówczas szkoła 4 klasowa. Następnym nauczycielem i kierownikiem szkoły była pani Dziedzic. Po wojnie szkoła ponownie zaczęła funkcjonować i kierownictwo kolejno obejmowali: pan Kaczanowski, pani Gulińska, pan Sawicki, pan Góra, pani Włodarczyk, pani Bac i kolejna pani Włodarczyk. Szkoła w Lechówku nieprzerwanie funkcjonuje do dnia dzisiejszego jest to Szkoła Filialna Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie. Obecnym dyrektorem jest pan Zdzisław Zwoliński.
Do 1994 roku szkoła nie posiadała własnego budynku a lekcje odbywały się w wynajmowanych od mieszkańców budynkach. Losy szkoły i warunki w jakich uczyły się dzieci nie były obojętne mieszkańcom Lechówka i Małacentowa. Dlatego w kwietniu 1989 roku dzięki inicjatywie ówczesnej pani Sołtys Janinie Grzywie i Radzie Sołeckiej zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który swą działalność rozpoczął od zbiórki pieniędzy od mieszkańców na budowę szkoły.
Do prac przy szkole ruszyli mieszkańcy w czynie społecznym. Miejscowi budowlańcy wykonywali i nadzorowali prace z największą starannością. Ten społeczny zryw zaowocował wylanymi fundamentami już we wrześniu 1989 roku. Rok później wzniesiono ściany i zalano strop. Z przyczyn technicznych budowa została wstrzymana na dwa lata. W 1992 roku dzięki przychylności władzy samorządowej wznowiono budowę a na plac wkroczyła firma budowlana AGAT.

Powstanie budynku szkoły w Lechówku to zasługa mieszkańców, ich upór, zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu doprowadziły do powstania tego obiektu. Napotykali oni na swej drodze szereg trudności ale nigdy się nie poddawali. Naprzeciw ich zmaganiom wyszły instytucje, które doceniły starania Społecznego Komitetu Budowy Szkoły któremu przewodniczył Sołtys Marian Opala i wsparły tą inicjatywę.
Finansowanie budowy szkoły przejął Urząd Gminy w Łagowie z wójtem panem Wiesławem Gałką na czele.
Nieocenioną pomoc skierował do Lechówka również ówczesny Kurator Oświaty w Kielcach pan Jan Korczyński, który poprzez osobiste starania pomógł również finansowo.
Tak oto 5 czerwca 1994 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego w pełni urządzonego budynku szkoły w Lechówku. Na uroczystość licznie przybyli znamienici goście oraz mieszkańcy Lechówka i Małacentowa.
Działania społeczne mieszkańców Lechówka wpisane są w geny. Kontynuując poczynania w 2009 roku rodzice jako jedyni w gminie samodzielnie odnowili salę lekcyjną (przy niewielkim wsparciu finansowym Urzędu Gminy), gdzie utworzyli Punkt Przedszkolny poprowadzony przez Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom”, którego Prezesem był pan Zdzisław Zwoliński. Rok później Radni Gminy w osobie pana Marka Bartkiewicza i Zdzisława Zwolińskiego pomogli w pozyskaniu środków z Urzędu Marszałkowskiego na budowę placu zabaw przy szkole. Tu również ruszyła inicjatywa społeczna i wszelkie możliwe do zrobienia własnoręcznie prace wykonali rodzice i młodzież z Lechówka.

Szkoła w Lechówku jest sercem wsi, to tutaj na jej placu corocznie odbywa się Święto Lechówkaa społeczność licznie gromadzi się na jej placu i bawi w tym dniu.
Budynek szkoły powstał dzięki inicjatywie mieszkańców i dbają oni o niego jak o własny dom. Corocznie z Funduszu Sołeckiego przekazywana jest pula pieniędzy na inwestycje wokół szkoły. Dzięki tym funduszom m.in. ogrodzono boisko siatką oraz wybudowano piękną altanę przy szkole, która będzie służyła również jako sala lekcyjna do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu.
15 czerwca zaplanowana jest uroczystość z okazji Jubileuszu 30-lecia. Dyrekcja, Społeczność Szkoły oraz Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Lechówka przygotowali podniosłą uroczystość, a dzięki wsparciu sponsorów będzie ona wzbogacona o wiele atrakcji.

Niesamowite archiwalne zdjęcia z otwarcia szkoły w Lechówku, w gminie Łagów. Placówka kończy 30 lat!
od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie