MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria będzie miała nowy zarząd. Zmiany czekają też klub piłki ręcznej. Jest list do premiera Tuska

Stanisław Wróbel
Szczepan Ruman
Szczepan Ruman archiwum
Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria będzie miała nowy zarząd. Działa już nowa Rada Nadzorcza, która oficjalnie ogłosiła, że szuka nowego prezesa i dwóch członków zarządu. Decyzje co do obsady spodziewane są po wtorku 18 czerwca. Zmiany czekają też klub piłki ręcznej grający pod nazwą Industria Kielce, jeden z najlepszych w Europie, jego właścicielem jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, kontrolowana przez państwową Agencję Rozwoju Przemysłu. Wokół zmian jest duża awantura, bowiem obecny prezes Szczepan Ruman napisał list do premiera Tuska, w którym...oskarża powoływanych do Rady Nadzorczej przez przedstawicieli jego rządu ludzi o niekompetencję. Padają mocne słowa.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria będzie miała nowy zarząd

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria to jedna ze spółek kontrolowanych przez państwo poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu. Po zmianie władzy w październiku 2023 roku można się było spodziewać zmian w najważniejszych spółkach kontrolowanych przez rząd. W Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria ta zmiana następuje w czerwcu 2024 roku. Prawdopodobnie Szczepan Ruman, który został prezesem za rządów Prawa i Sprawiedliwości będzie odwołany.

Wcześniej zmieniła się cała Rada Nadzorcza, w skład nowej weszli: Mariusz Baran, Sebastian Woś, Izabela Buszewicz i Grzegorz Kaleta. Rada ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa zarządu. Rada Nadzorcza chce też zmian jeśli chodzi o liczbę członków zarządu, ponieważ ogłosiła też postępowanie na dwóch członków zarządu. Dotychczas zarząd był jednoosobowy - teraz, wszystko na to wskazuje, zasiądą w nim trzy osoby.

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i członków zarządu ma zakończyć się we wtorek 18 czerwca. Można się spodziewać, że niemal natychmiast będzie znane rozstrzygnięcie i powinniśmy poznać nowy zarząd Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Industria to nie jedyna kontrolowana przez państwo spółka gdzie następują w ostatnich dniach zmiany. W poniedziałek 17 czerwca odwołano prezes Spółki Mesko ze Skarżyska-Kamiennej. Informowaliśmy o tym na bieżąco.

Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria pisze list do...premiera Donalda Tuska

Zmian można spodziewać się też w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria, ale...dzieje się wokół tej decyzji wiele.

Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria po powołaniu nowej Rady Nadzorczej zdecydował się na dość niestandardowy ruch i...napisał do premiera Donalda Tuska. Pismo zostało zamieszczone w mediach społecznościowych Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Szczepan Ruman pisze między innymi: "Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria Spółka Akcyjna jest pierwszą i jedyną firmą w Polsce od kierowanego przez Pana Rządu otrzymała tzw. decyzję zasadniczą na realizację projektu jądrowego. Zwracam się z uprzejmą prośbą o objęcie realizacji tego projektu Pana szczególnym nadzorem, z uwzględnieniem kompetencji Minister Przemysłu oraz Ministra Aktywów Państwowych".

Dalej Szczepan Ruman podkreśla swoje zasługi w doprowadzeniu do współpracy z Rolls-Royce SMR co do realizacji w Polsce elektrowni jądrowej w technologii SMR. Wskazuje też na znaczenie współpracy Polski z tą znaną na całym świecie firmą z Wielkiej Brytanii.

W kolejnej części pisma Szczepan Ruman mocno podważa decyzję przedstawicieli nowego rządu co do składu Rady Nadzorczej i kompetencje ludzi wyznaczonych do nadzoru nad Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria. Padają bardzo ostre słowa.

Szczepan Ruman pisze: [...] pragnę zwrócić uwagę, że w miniony piątek do składu Rady Nadzorczej Industrii powołane zostały cztery nowe osoby, z których żadna nie ma kompetencji w sprawowaniu nadzoru nad projektem jądrowym: były dyrektor z upadłego kieleckiego PKS, drobny lokalny przedsiębiorca oferujący usługi instalacyjne dla odbiorców indywidualnych, prawniczka prowadząca centrum mediacji oraz dyrektor lokalnego szpitala. Załączam publicznie dostępne informacje dotyczące wspomnianych osób"[...]

Oto pełna treść listu Szczepana Rumana do premiera Donalda Tuska.

Jak dotąd nie ma oficjalnej reakcji na list Szczepana Rumana do premiera Donalda Tuska.

Warto zaznaczyć, że prezes Ruman pomylił jednego z wymienionych w liście członków nowej Rady Nadzorczej, nie został nim bowiem dyrektor szpitala w Kielcach, ale noszący takie samo imię i nazwisko adwokat.

Zespół piłki ręcznej Industria Kielce. Co dalej?

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria jest jedynym właścicielem spółki K.S. Iskra Kielce, która prowadzi jedną z najlepszych na świecie drużyn piłki ręcznej, występującą ostatnio pod nazwą Industria Kielce. Zmiany w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria mają więc swoje bezpośrednie przełożenie na klub, tym bardziej, że pełniącym obowiązki prezesa spółki K.S. Iskra jest od 1 czerwca 2024 roku Szczepan Ruman. Jako prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria odwołał świetnią ocenianą przez środowisko sportowe i biznesowe Magdalenę Szczukiewicz z funkcji prezesa spółki córki K.S. Iskra Kielce. Informowaliśmy o tym na bieżąco

Wobec przedłużającego się zamieszania związanego ze zmianami we władzach Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria wiele procesów mających ogromne znaczenie dla funkcjonowania drużyny Industria Kielce niebezpiecznie się opóźnia.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria jest kontynuatorem 150-letniej historii zakładu znanego pod nazwą Kieleckie Marmury, ostatnio działającego pod nazwą Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych.
W skład spółki Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wchodzą następujące spółki

  • Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych
  • Industria Nawozy
  • Industria Logistyka
  • Industria Zielona Energia
  • Industria Nuclear Solutions

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria jest też właścicielem spółki K.S. Iskra Kielce, która prowadzi jedną z najlepszych na świecie drużyn piłki ręcznej, występującą ostatnio pod nazwą Industria Kielc.

O ostatnich działaniach Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria informowaliśmy na bieżąco

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie