MKTG SR - pasek na kartach artykułów

(Nie)Szklany Dom już gotowy. To miało być spełnienie snu Stefana Żeromskiego. Czy wizja została spełniona?

Danuta PAROL
Tak wygląda Szklany Dom w Ciekotach od frontu. Wójt Masłowa zapowiada, że dwie ściany będą pokryte szkłem elewacyjnym. Na małym zdjęciu - Szklany Dom wygląda nieco lepiej od podwórka.
Tak wygląda Szklany Dom w Ciekotach od frontu. Wójt Masłowa zapowiada, że dwie ściany będą pokryte szkłem elewacyjnym. Na małym zdjęciu - Szklany Dom wygląda nieco lepiej od podwórka. Ł. Zarzycki
Zakończyła się budowa Szklanego Domu i repliki rodzinnego dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, w podkieleckiej gminie Masłów. To miała być jedna z największych atrakcji turystycznych województwa. Wiele osób jednak uważa, że Szklany Dom wcale nie jest szklany.

Uroczyste otwarcie

Uroczyste otwarcie

W sobotę, 23 października odbędzie się uroczyste otwarcie obiektów w Ciekotach. Wśród zaproszonych gości jest prezydentowa Anna Komorowska. Przewidziane jest okolicznościowe wystąpienie Barbary Wachowicz, mocno zaangażowanej w budowę obiektów w Ciekotach. W części artystycznej wystąpią zespoły ludowe z Ciekot oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii. Będzie można obejrzeć wystawę Barbary Wachowicz "Reduta Żeromskiego".

Architekci, którym przedstawiliśmy zdjęcia zrealizowanego obiektu, zgodnie go krytykują.

WÓJT WIE LEPIEJ?

Wójt Masłowa Włodzimierz Korona odpiera krytykę, mówiąc: - Jeśli ktoś krytykuje Szklany Dom, to nie czytał "Przedwiośnia" Żeromskiego.

Warto przytoczyć jednak fragment "Przdwiośnia" z wizją Żeromskiego: "Cały szklany parterowy dom, ze ścianami ściśle dopasowanymi z belek, które się składa na wieniec, a spaja w ciągu godziny, z podłogą, sufitem i dachem z tafel - oddaje nabywcy gotowe."

Kto ma rację? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia oddanego już obiektu.

DWOREK SIĘ PODOBA

Razem ze Szklanym Domem oddano do użytku replikę XIX-wiecznego dworku, w którym wychowywał się Żeromski. Zostanie on wyposażony w meble z jego czasów. Dokładną propozycję zagospodarowania pomieszczeń przygotowała Kazimiera Zapałowa, wieloletni kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Drewniany, stylowy dworek nie budzi zastrzeżeń. Inaczej jest ze Szklanym Domem, który jest tematem rozmów i kontrowersyjnych opinii.

Architekci o szklanym domu w Ciekotach

Dziewiętnastowieczny dworek wśród starych drzew.
(fot. Łukasz Zarzycki )

Architekci o szklanym domu w Ciekotach

Maria Głowacka z pracowni architektoniczno-budowlanej MiA Głowacki w Kielcach: - Gdybym ja miała zaprojektować Szklany Dom, zrobilibyśmy go inaczej. W moim wykonaniu rzeczywiście byłby szklany. Szkło powinno być tak wykorzystane, by odbijało okoliczny krajobraz. Budynek powinien być przezroczysty dla osób, które będą w środku, by mogły podziwiać przyrodę znajdującą się na zewnątrz.

Andrzej Detka, właściciel pracowni architektonicznej Detan w Kielcach: - Idea budowy Szklanego Domu piękna, jednak realizacja kiepska. Nie oczekiwałem, że w Ciekotach powstanie Kristal Palace, ale coś, co przynajmniej będzie przypominało dom ze szkła. Gdybym ja projektował ten budynek, to szkło byłoby podstawowym materiałem. Jego bryła byłaby bardzo nowoczesna. Starałbym się pokazać przez niego piękno Gór Świętokrzyskich. Zaprojektować go wręcz przezroczystego, aby nie tylko osoby wewnątrz mogły podziwiać otaczający krajobraz, ale nawet stojący przed nim widziały przez ściany domu na przykład Łysicę.

Doktor Lucjan Kamionka, architekt, pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej: - Koncepcja powiązania dworu - symbolu dzieciństwa Żeromskiego i Szklanego Domu - symbolu idei wypływającej z jego dzieła jest interesująca, chociaż nie w pełni wykorzystana. Zaprojektowany i wybudowany budynek niestety nie oddaje idee "szklanego domu". Powinien być zaprojektowany bardziej odważnie. Współczesne technologie budowlane stwarzają duże możliwości zastosowania szklanych elementów.

Ekipy budowlane zakończyły roboty w Ciekotach. Klucze do obu obiektów przekazano Włodzimierzowi Koronie, wójtowi gminy Masłów. W sobotę, 23 października odbędzie się uroczyste otwarcie obiektów. Honorowym gościem zaproszonym przez organizatorów będzie prezydentowi Anna Komorowska.

Robotnicy opuścili już Ciekoty. Kierownik budowy Marek Heinich, z ramienia generalnego wykonawcy Sigmy Investment, przekazał klucze wójtowi gminy Masłów Włodzimierzowi Koronie. Wokół obiektów krzątają się pracownicy Urzędu Gminy. Są już wytyczone ścieżki spacerowe, trwają porządkowanie terenu, urządzanie klombów, rabatek i grabienie liści. - Uwagę przyciągają wiekowe, olbrzymie lipy, kasztanowce, klomby. Jesienią planujemy posadzenie krzewów, a na wiosnę przystąpimy do urządzania ogrodu - mówi Roch Bahyrycz, wicewójt Masłowa. - Ogród był oczkiem w głowie pani Józefy Żeromskiej, matki autora "Syzyfowych prac". Chcemy go odtworzyć korzystając z opisów zawartych w powieściach i dziennikach pisarza - zapowiada.

Dziewiętnastowieczny dworek zostanie wyposażony w meble z czasów Stefana Żeromskiego. Dokładną propozycję zagospodarowania pomieszczeń przygotowała Kazimiera Zapałowa, wieloletni kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Mocno zaangażowana w budowę obiektów w Ciekotach jest Barbara Wachowicz, autorka poczytnych książek. Dzięki jej pomocy muzeum w Łańcucie zadeklarowało przekazanie w depozyt zestawu stylowych mebli. Pomoc w wyposażeniu dworku zadeklarowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Drewniany, stylowy dworek nie budzi zastrzeżeń. Inaczej jest ze Szklanym Domem, który jest tematem rozmów i kontrowersyjnych opinii. Wiele osób uważa, że ma za mało szkła. To miała być ikona regionu świętokrzyskiego. Czy jest nią? - Zdania są podzielone, każdy ma swoją wizję - twierdzi Michał Kot, prezes Stowarzyszenia Żeromszczyzna. - Jako budynek nie kłóci się z krajobrazem, ale nie odpowiada mojej wizji Szklanego Domu. W czerwcu 2011 roku nastąpi oficjalne zakończenie realizacji projektu pod nazwą Centrum Edukacyjne Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego. Do tego czasu władze gminy Masłów zamierzają przednią część szklanego domu pokryć w całości szklaną taflą elewacyjną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie