MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła uroczystość w Leszczynach. Szkoła otrzymała imię Noblistów (zdjęcia)

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Najmłodsi uczniowie w przepięknych strojach zatańczyli krakowiaka.
Najmłodsi uczniowie w przepięknych strojach zatańczyli krakowiaka. Dawid Łukasik
Szkoła Podstawowa w Leszczynach w podkieleckim Górnie otrzymała imię Noblistów Polskich. Nauczyciele i uczniowie nie ukrywają wielkiej dumy i radości z tego faktu.

[galeria_glowna]

Szkoła z bogatą historią

Szkoła z bogatą historią

Szkoła Podstawowa w Leszczynach działa już prawie 100 lat. W archiwum szkolnym znajdują się dokumenty z zapisanym rocznikiem 1919. Szkoła była najpierw 4 klasowa. Nauczano w drewnianym budynku i w wielu domach we wsi. Od 1968 roku szkoła dysponowała nowym budynkiem, a w roku 2004 powstała nowoczesna sala gimnastyczna.

Uroczystość nadania imienia szkole rozpoczęła się od mszy świętej w sali szkolnej, którą koncelebrował biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej - ksiądz Marian Florczyk z udziałem absolwenta szkoły, Jana Wojtyny, obecnie proboszcza w Bielinach. Tuż po mszy nastąpił ważny dla szkoły moment - poświęcenie sztandaru oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Potem uczniowie szkoły zaprosili na przedstawienie "Spotkanie z Noblistami", na którym zaprezentowali sylwetki polskich posiadaczy Nobla. Tylko w Leszczynach mogło się zdarzyć, że przy jednym stole, na herbatce zasiedli - Maria Skłodowska - Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa i Wisława Szymborska. Inscenizację uświetniły dekoracje wykonane przez uczniów i nauczycieli.

Przemysław Łysak, wójt Górna podkreślił, że pomimo, że były różne pomysły na szkołę w Leszczynach, jak przejęcie jej przez stowarzyszenie czy nawet zamknięcie, to zawsze wierzył, że szkołę należy utrzymać. - Szkoła się rozwija, powstają oddziały integracyjne, to bardzo przyjazna dla dzieci szkoła, mała, ale wielka duchem, a na dodatek mogę pochwalić, bo okazało się, że w sprawdzianie klas 6, uczniowie zajęli pierwsze miejsce wśród wszystkich szkół z Górna.

Na koniec dodał, że wierzy, że szkoła może spokojnie wychować jak nie noblistę, to biskupa na miarę biskupa Florczyka, którego wszyscy w Górnie bardzo cenią.

Szkoła otrzymała od Lecha Wałęsy, jedynego żyjącego polskiego Noblisty limitowaną wersję autobiografii z podpisem i listem, w którym podziękował za to że zdecydowali się wybrać takie imię dla szkoły i prosił, by dzieci kultywowały wartości Solidarności.

Decyzję o tym, że polscy laureaci Nagrody Nobla będą patronami szkoły w Leszczynach podjęli rodzice uczniów jaki grono pedagogiczne szkoły z wielką starannością. W styczniu tego roku radni gminy Górno podjęli stosowną uchwałę. - Od wielu miesięcy na tę właśnie chwilę czekaliśmy z niecierpliwością, angażując się w różne działania, które mogłyby uświetnić ten majowy dzień. Jest on dla nas niezwykle ważny i podniosły, zapisze się w historii prawie stuletniej szkoły i całej miejscowości - mówi dyrektor Szkoły, Jerzy Snopek. - Taka chwila zdarza się tylko raz, wiedzieliśmy, że w tym dniu będziemy świadkami niepowtarzalnego wydarzenia.

Dyrektor nadmienia, że nadanie imienia noblistów związane jest ze środowiskiem lokalnym i historią Leszczyn. Co przemawiało za tym imieniem? - Na cmentarzu w Leszczynach jest pochowana babcia Marii Skłodowskiej - Curie - Salomea Skłodowska.

Nauczyciele przez kilka tygodni przybliżali uczniom sylwetki noblistów. Szkoła zamierza każdy kolejny rok ustalać rokiem któregoś z laureatów Nagrody Nobla.

Na uroczystości obecne były delegacje i poczty sztandarowe ze szkół z Górna. Muzykę do hymnu szkoły skomponował nauczyciel muzyki, Sławomir Wiech, a słowa napisał dyrektor szkoły w Leszczynach. "To jest nasza szkoła, radosna i wesoła, tu są przyjaciele" śpiewali z wielka radością uczniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie