Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa w Muzeum Historii Kielc. Tak podziękuje darczyńcom

Lidia Cichocka
Tym, co dostało na własność, a także w depozyt, zaskakującymi odkryciami pochwali się Muzeum Historii Kielc, które w piątek 12 marca otworzy wystawę „Podarunki. Depozyty. Odkrycia.” To forma podziękowania tym wszystkim, którzy wspierają muzeum, pomagają mu się rozwijać.

- Pokażemy najciekawsze z 400 przedmiotów, które trafiły do muzeum w latach 2018 - 2020 – mówi Marcin Kolasa odpowiadający za gromadzenie zbiorów i ich opracowanie. - Będą to na przykład bardzo ciekawe, reportażowe pocztówki z czasów I wojny światowej Jana Ziembińskiego, ukazujące Kielce w latach I wojny światowej, fotografie kieleckich strażaków, członków Związku Strzeleckiego, czy kieleckich sportowców. Pojawią się także te, dokumentujące szczególne wydarzenia z historii miasta, w tym nieznane fotografie z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej i z mszy żałobnej na placu Wolności po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaprezentowane zostaną również niezmiernie interesujące zdjęcia z robót wykonanych w latach 30. w całym ówczesnym województwie kieleckim w ramach Funduszu Pracy - między innymi fotografie z budowy obecnego Wojewódzkiego Domu Kultury i z rozbiórki cerkwi w Kielcach, a także wiele fotografii Kielc z okresu okupacji z lat 1939-1945. Pokażemy zbiór broni przekazanej przez Wojewódzką Komendę Policji w Kielcach oraz podarowane muzeum zabytkowe szaty liturgiczne i inne pamiątki z Klasztoru i Kościoła pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza na Karczówce. Z nowych nabytków z zakresu malarstwa, rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej zaprezentowane zostaną obrazy i grafiki między innymi Rozalii Laszczyk, Stanisława Praussa, Zygmunta Wróblewskiego, Kazimierza Wiszniewskiego i Jana Walaska oraz srebra Juliana Kozłowskiego i ceramika Jana Sowińskiego.

- Pochwalimy się także muzealnym odkryciami, między innymi: anonimowymi dotąd pracami wybitnego artysty Józefa Mehoffera, listem z butelki zakopanej na górze Brusznia, pod krzyżem upamiętniającym powstańców styczniowych, nieznanymi fotografiami wybitnego XIX-wiecznego etnografa Władysława Siarkowskiego, fotografią legionową na której rozpoznano przyszłego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego czy tablicą fundacyjną sztandaru kieleckiego gimnazjum Jana Śniadeckiego.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady, prelekcje, warsztaty i konkursy.

Potrwa ona do 16 maja 2021 roku.

Otwarcie wystawy można oglądać na profilu Facebook'owym Muzeum Historii Kielc w piątek, 12 marca o godzinie 18.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie