Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe psy pracują dla ludzi. Nabi pomaga w Zakładzie Karnym w Pińczowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Wyjątkowe czworonogi z powodzeniem wykorzystywane są na co dzień w działaniach Służby Więziennej. Wykrywają środki odurzające, kontrolują paczki czy osoby ubiegające się o wejście na teren więzienia a nawet mają swój udział w resocjalizacji skazanych. W Zakładzie Karnym w Pińczowie oddanie służy długowłosy owczarek niemiecki Nabi.

Do więziennictwa psy trafiły już po zakończeniu drugiej wojny światowej. W latach pięćdziesiątych XX wieku zaczęto je tresować w Centralnym Ośrodku Służby Więziennej w Szczypiornie. Początkowo szkolone były w zakresie wzmacniania agresji, pełniły bowiem rolę wartowników. Z biegiem czasu psy zaczęły odgrywać w Służbie Więziennej coraz większą rolę. Aktualnie w okręgu krakowskim mamy dwóch czworonożnych „funkcjonariuszy” - owczarka belgijskiego o nazwie Norek w Areszcie Śledczym w Kielcach oraz długowłosego owczarka niemieckiego Nabi w Zakładzie Karnym w Pińczowie.

Imię psa mówi o jego pracy

- W naszej formacji, w służbie więziennej, najbardziej popularne rasy psów to właśnie owczarki niemieckie, owczarki belgijskie, terriery, cocker spaniele, labradory - wylicza plutonowy Maciej Różalski, opiekun owczarka Nabi w Zakładzie Karnym w Pińczowie. - W służbie więziennej przyjęło się, że pieski wykorzystywane do wykrywania substancji narkotycznych, odurzających nazywane są na literę „N”, natomiast psy patrolowo-obronne na literę „A”. Zadaniem psów specjalnych w służbie więziennej jest kontrola przeróżnych paczek, przesyłek, bagaży, samochodów oraz osób i pomieszczeń. Ponadto pełnią one rolę prewencyjną - wyjaśnia plutonowy Maciej Różalski.

Ważna rola psów specjalnych

Jednym z zadań Służby Więziennej jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na terenie aresztów śledczych i zakładów karnych, w tym zapobieganie próbom przemytu narkotyków czy innych środków odurzających. I właśnie w tych zadaniach świetnie sprawdzają się psy specjalne. Codziennie pod czujnym okiem swojego opiekuna Nabi i Norek dokonują prewencyjnej kontroli osób, pojazdów, paczek higienicznych dostarczanych do zakładu, kontroli sprzętu RTV oraz korespondencji osadzonych.

Owczarki można spotkać zarówno w oddziałach mieszkalnych, przy wejściu do jednostki oraz w biurze przepustek. W celu zapewnienia sprawności oraz utrzymania odpowiednio nabytych umiejętności podczas wcześniejszego przeszkolenia przewodnik psa prowadzi specjalną tresurę przez co najmniej godzinę dziennie. Praca z psem to praca również poza służbą, dbanie o jego higienę, wyszkolenie oraz kondycję.

Aspekt resocjalizacyjny

Czworonogi mają także swój udział w resocjalizacji. W jednostkach penitencjarnych od wielu lat realizowane są programy readaptacyjne z elementami dogoterapii.

Osadzeni wyprowadzają i trenują psy ze schroniska, socjalizują je aby łatwiej im było znaleźć nowy dom. Nasze doświadczenie wskazuje, że programy te nie tylko cieszą się dużym zainteresowaniem skazanych ale także przekładają się na realne korzyści dla bezdomnych psów, które nierzadko po serii treningów znajdują nowych właścicieli. Programy z elementami dogoterapii mają na celu zwiększenie kompetencji społecznych skazanych oraz naukę odpowiedzialności za siebie i swoje czyny. Nierzadko w trakcie trwania programu dochodzi do zbudowania więzi pomiędzy czworonogiem a osadzonym. Podczas jednej z edycji osadzony tak przywiązał się do swojego schroniskowego podopiecznego, że zaadoptował go pod koniec odbywania kary.

Pies towarzyszy człowiekowi prawie od zawsze. Jest jego pomocnikiem, obrońcom ale przede wszystkim partnerem i przyjacielem. Znalazł swoje miejsce w szeregach różnych służb mundurowych i ratowniczych. W Służbie Więziennej także z powodzeniem wykonuje swoje zadania.

Teks: kpt. Anna Czajczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie