MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu

/GOP/
Warsztaty kulinarne były elementem projektu "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”.
Warsztaty kulinarne były elementem projektu "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności”. Małgorzata Płaza
Jak gotować ekologicznie i tanio, wykorzystując lokalne produkty i nie marnując żywności? Odpowiedź na to pytanie poznali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich imienia Komisji Edukacji Narodowej Sandomierzu w czasie wczorajszych warsztatów kulinarnych. Był to jeden z elementów starań o tytuł Szkoły Humanitarnej.
Niezwykłe warsztaty kulinarne w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu
Małgorzata Płaza

(fot. Małgorzata Płaza)

Placówka uczestniczy w projekcie firmowanym przez Polską Akcję Humanitarną pod nazwą "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności".

Jak wyjaśniała Danuta Szczygielska, nauczycielka w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, koordynatorka projektu, dzięki jego realizacji, uczniowie poznają zależności łączące ludzi na całym świecie i praktyczne znaczenie otwartości na innych, uczą się empatii oraz przygotowują się do życia w nowoczesnym globalnym społeczeństwie. Działania prowadzone w sandomierskiej szkole koncentrują się na zagadnieniach dostępu do żywności i pomocy humanitarnej.

Powołany wśród uczniów Klub Szkoły Humanitarnej opracował listę zasad nazwaną "PLON". Kieruje się ona kilkoma założeniami:
- Chodzi przede wszystkim o to, aby nie marnować żywności, jeść produkty sezonowe, wspierać "małych" producentów żywności i gotować z głową, czyli tanio i ekologicznie - wyjaśniła jedna z uczennic.

- Aby umieć w przyszłości pomagać innym, najpierw uczniowie sami muszą zdobyć wiedzę na temat dobrego, racjonalnego gospodarowania żywnością - dodała koordynatorka projektu.

Przeprowadzony został już konkurs na opracowanie przepisów kulinarnych zgodnych z zasadami PLON. Wczoraj zaś odbyły się warsztaty kulinarne dla uczniów i rodziców, z udziałem profesjonalistów - szefów kuchni znanych lokali.

- Pokazuję młodzieży, jak można ograniczyć straty podczas gotowania, nie tylko poprzez właściwe wykorzystanie produktów, ale i odpowiednią obróbkę termiczną. Mówię, że ważne jest dobre zaplanowanie obiadu, by nie gotować za dużo - wyjaśnił Piotr Sobala.

Piotr Sobala podpowiadał, jak najlepiej wykorzystać produkty. Najpierw pod okiem mistrza młodzież ugotowała rosół, bez chemii spożywczej, na przykład kostek bulionowych. Mięso i warzywa zostały wykorzystane potem do przyrządzenia dań głównych.
Na talerzach pojawiły się udka duszone w konfiturze jabłkowej, mięso z indyka w sosie warzywnym z dodatkiem ziół oraz wołowina z puree z marchewki, selera i ziemniaków. Warsztaty zakończyła degustacja.

W ramach projektu młodzież z "Marmolady" przygotowała także odezwę do społeczności lokalnej dotyczącą między innymi potrzeby wspierania miejscowych producentów żywności. Odezwa została odczytana na sesji Rady Powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie