Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły gość z dalekiej północy na zalewie rejowskim w Skarżysku. Rzadki ptak został uwieczniony na zdjęciach

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Nad zalewem rejowskim w Skarżysku - Kamiennej pojawił się niezwykły gość, nur czarnoszyi.
Nad zalewem rejowskim w Skarżysku - Kamiennej pojawił się niezwykły gość, nur czarnoszyi. Iwona Kozłowska
Od kilku dni na zalewie rejowskim w Skarżysku - Kamiennej obserwowany jest rzadki ptak, pochodzący z dalekiej północy. To Gavia Arctica, czyli nur czarnoszyi. Udało się go sfotografować przyrodnikowi Andrzejowi Staśkowiakowi.

Rzadki ptak na zalewie rejowskim w Skarżysku - Kamiennej

30 - hektarowy zalew rejowski w Skarżysku - Kamiennej nie jest szczególnie bogaty pod względem przyrodniczym, ale odkąd działa stowarzyszenie Nasz Rejów, regularnie prowadzone są nad nim obserwacje. Najwięcej ciekawych gatunków obserwowano jesienią, w trakcie przelotów ptaków. Widziano między innymi kilka gatunków dzikich gęsi, gągoły, cyraneczki czy brodźce piskliwe. Obecnie nad zalewem zadomowiły się czaple białe, można też spotkać piękne zimorodki. Kilka dni temu trafiła się prawdziwa rzadkość.

- Podczas spaceru na Rejowie spotkałem parę obserwatorów ptaków. Powiedzieli mi, że widzieli tu nura czarnoszyjego. Następnego dnia faktycznie udało mi się go zobaczyć i sfotografować. Od końca ubiegłego roku odwiedza zbiornik regularnie, choć nie codziennie. Prawdopodobnie przelatuje na sąsiednie akweny - mówi Andrzej Staśkowiak, znany skarżyski badacz przyrody.

Nur czarnoszyi to duży ptak, wielkością zbliżony do kormorana. Żyje na dalekiej północy Eurazji, na niektórych wyspach Arktyki i na Alasce. Świetnie pływa i wytrwale nurkuje, polując głównie na niewielkie ryby. Mocno zbudowany, z grubą szyją, najpiękniej wygląda wiosną, w okresie godowym. Wówczas samce przybierają intensywne, czarno - białe upierzenie. Para rocznie wyprowadza jeden lęg, najczęściej liczący zaledwie dwa pisklęta. Niegdyś nury czarnoszyje lęgły się na północy Polski. Ostatni lęg stwierdzono w 1938 roku. Obecnie gatunek uznawany jest za wymarły regionalnie.

Nury czarnoszyje w naszym kraju pojawiają się regularnie podczas przelotów, często zimują nad Bałtykiem. - Pojawienie się tego ptaka nad zalewem rejowskim to ciekawostka. W naszym regionie nury widywane są, choć nie co roku, nad większymi zbiornikami, jak Chańcza czy Brody. Ten osobnik zapewne jest jeszcze w trakcie przelotu. Kiedy taflę skuje lód, przeniesie się dalej na zachód - wyjaśnia Włodzimierz Szczepaniak, ornitolog z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach.

W Polsce występują jeszcze dwa gatunki nurów; rdzawoszyi i lodowiec. Żaden z nich nie jest u nas lęgowy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć nura czarnoszyjego, wykonanych na Rejowie przez Iwonę Kozłowską i Andrzeja Staśkowiaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie