MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły ogród sensoryczny powstał w Krzcinie, w gminie Koprzywnica. Ten ogród ma leczniczą moc. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Do ogrodu, który otacza siedzibę placówki, prowadzi drewniana pergola, a o jego magicznej mocy informuje tablica. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Do ogrodu, który otacza siedzibę placówki, prowadzi drewniana pergola, a o jego magicznej mocy informuje tablica. Więcej na kolejnych zdjęciach. Klaudia Tajs
Zioła, krzewy z jadalnymi owocami, kwiaty, warzywa, stacja meteorologiczna i mała architektura ogrodowa, to tyllko część ogrodu sensorycznego jaki powstał przy Środowiskowym Domu Samopomocy Fundacji La Zebra w Krzcinie, gmina Koprzywnica w powiecie sandomierskim. Najnowsze nasadzenia w ogrodzie to prezent, jaki przynieśli z sobą goście jubileuszu zorganizowanego z okazji 10-lecia powstania placówki. Zobaczcie zdjęcia.

Lecznicza moc ogrodu w Krzcinie

Do ogrodu, który otacza siedzibę placówki, prowadzi drewniana pergola, a o jego magicznej mocy informuje tablica. Ogród jest miejscem, gdzie wsparcie znajdują nie tylko osoby niepełnosprawne z placówki, ale także ich rodziny i bliscy. Ogród odwiedzają także mieszkańcy Krzcina i okolicy, których wabi zapach ziół i niepowtarzalna kolorystyka kwiatów.

Ogród może odwiedzić każdy chętny.

Współtwórczyni ogrodu sensorycznego i psycholog środowiskowy w Środowiskowym Domu Samopomocy, Magdalena Kossak, tłumaczy, że placówka działa w środowisku wiejskim, dlatego praca na roli dla podopiecznych jest czymś naturalnym.

- Tworząc ten ośrodek od razu w założeniach zaplanowaliśmy zajęcia z hortiterapi czyli terapii poprzez ogród - mówi pani Magda. - Terapię prowadzimy od dziesięciu lat a efektem naszych działań jest ogród, który projektujemy i tworzymy razem z naszymi podopiecznymi w ramach zajęć prowadzonych w środowiskowym domu oraz w ramach różnych projektów realizowanych przez Fundację La Zebra.

Co roku w ogrodzie coś się zmienia. Dochodzą różne ścieżki, nasadzenia i drobna architektura ogrodowa. Ogród to nie tylko ścieżka i rośliny. To także różne zakątki, w których każdy może odpocząć, zrelaksować się lub realizować swoje pasje jak chociażby w zakątku ogrodniczym. - To jest typowy ogród sensoryczny, w którym możemy odbierać wszystkimi zmysłami - dodaje pani Magda. - Jest to ogród koloru, smaku, zapachu. Jest bardzo różnorodny. Każdy znajdzie zakątek, który będzie dla niego przyjemny.

W ogrodzie są także elementy dekoracyjne. Podopieczni i pracownicy placówki zbierają dawne przedmioty wykorzystywane w gospodarstwach, następnie odnawiają na zajęciach i montują w ogrodzie. Takim przykładem są drewniane drzwi, wprowadzające do placówki otoczone piękną roślinnością.

Bogactwo i kolorystyka roślin w ogrodzie zachwyca. Rosną tam przepiękne hortensje w otoczeniu traw i krzewów. Rośliny i kwiaty rosną na rabatach oraz w drewnianych skrzyniach. Jest także niewielkie oczko wodne z ławeczką. Całość dopełniają tablice edukacyjne informujące o miejscu, w którym się znajdujemy.

Najnowsze nasadzenia to prezent, jaki podopieczni i pracownicy otrzymali od gości, którzy towarzyszyli im w obchodach jubileuszu 10-lecia powstania placówki.

Zobaczcie galerię zdjęć z ogrodu sensorycznego w Krzcinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie