Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły robot pomaga w rehabilitacji pacjentom sandomierskiego szpitala. Znamy jego możliwości

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 12 lat
Robot do rehabilitacji kończyn pomaga odzyskać sprawność pacjentom po udarach mózgowych, zabiegach operacyjnych i innych schorzeniach w Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu. Sprzęt o wartości 995 tysięcy 444 złotych trafił już na oddział rehabilitacji stacjonarnej, a personel przechodzi odpowiednie szkolenie w zakresie jego obsługi. Robot to bardzo wysokiej klasy sprzęt, o którym mogą pomarzyć podobne oddziały w południowej i wschodniej Polsce.

Sandomierski Szpital Specjalistyczny pozyskał kolejny, nowoczesny sprzęt do rehabilitacji

Marek Kos, dyrektor sandomierskiej lecznicy wyjaśnił, że szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 procent wartości sprzętu po pozytywnej weryfikacji w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia. - Zakwalifikowaliśmy się dlatego, bo tam były postawione bardzo wysokie wymogi – tłumaczy dyrektor Kos. - Jednostki muszą wykonać bardzo dużo zabiegów. Kilka lub kilka tysięcy rocznie i my się zakwalifikowaliśmy. Na oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej hospitalizujemy pacjentów, wykonujemy bardzo dużo zabiegów rehabilitacyjnych. Robot będzie służył pacjentom po udarach mózgowych, do nauki chodzenia na nowo. Robot pomoże także pacjentom po zabiegach operacyjnych na kończynach dolnych.

Robot będzie usprawniał pacjentów po udarach mózgowych oraz po operacjach w obrębie kończyn dolnych, będzie uczył na nowo chodzić i pomoże szybciej wrócić do zdrowia.

Mariola Latawiec, ordynator oddziału rehabilitacji w sandomierskim szpitalu dodała, że zakupiony sprzęt to sprzęt robotyczny, najwyższej generacji z bardzo wysokiej półki. Wyjaśniła także, że bieżnia antygrawitacyjna pozwala trenować chód, w odciążeniu nawet stuprocentowym, zarówno osobom po operacjach ortopedycznych, które nie mogą chodzić, ponieważ mają takie zalecenia lekarskie, jak również pacjentom neurologicznym z niedowładnymi kończynami. - Człowiek wsparty elektroniką, powoduje, że mamy w rehabilitacji zupełnie nowe horyzonty - dodała Mariola Latawiec. - Dostaliśmy kilka pozycji, ale najbardziej jesteśmy zadowoleni, o czym marzyłam od lat, to bieżnia antygrawitacyjna, ponieważ ona pozwala trenować chód w odciążeniu pacjentom po operacjach ortopedycznych, którzy nie mogą chodzić lub pacjentom neurologicznym, którzy nie mogą chodzić, ponieważ nie utrzymuje ich niedowładna kończyna.

Do dyspozycji pacjentów jest także stół do dekompresji, również naszpikowany robotyką, który będzie wykorzystywany u pacjentów z bólami kręgosłupa.

W tym roku szpital kończy także projekt dotyczący zakupu sprzętu do rehabilitacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu na oddział rehabilitacji trafi drobny, ale także bardzo cenny sprzęt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie