MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niż zagląda do szkół wyższych

Dorota Klusek
„Zerowe” wpisowe, rozbudowana pomoc stypendialna oraz coraz atrakcyjniejsze kierunki. To proponują uczelnie by zachęcić kandydatów.
„Zerowe” wpisowe, rozbudowana pomoc stypendialna oraz coraz atrakcyjniejsze kierunki. To proponują uczelnie by zachęcić kandydatów.
Szkoły wyższe w całej Polsce walczą o studenta. Skorzystają na tym młodzi ludzie, będzie taniej i lepiej.

Z roku na rok maleje liczba mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Coraz mniej jest młodych ludzi. Szkoły podstawowe już od kilku lat walczą ze skutkami niżu, a teraz przyjdzie się z nim zmierzyć także uczelniom wyższym.

ZABIEGAJĄ WSZYSCY

W całym kraju szkoły wyższe toczą bój o studentów, który dla wielu, zwłaszcza małych uczelni, staje się walką o przeżycie. Zresztą wszyscy jesteśmy tego świadkami. Od kilku miesięcy obserwujemy akcje billboardowe, za pomocą których szkoły wyższe z Rzeszowa, Lublina czy Krakowa kuszą świętokrzyskich maturzystów renomą czy dobrym klimatem.

Skutki niżu odczuwają też kieleckie uczelnie, co potwierdza doktor Stanisław Szymański, sekretarz uczelnianej komisji rekrutacyjnej Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Ale mimo to Politechnika nie odnotowała w tym roku spadku studentów. Wolę studiowania na tej uczelni technicznej zgłosiło nawet o 200 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych więcej niż przed rokiem. Jest to efekt dwóch nowych kierunków, jakie w tym roku szkolnym zostały uruchomione.

I właśnie atrakcyjne kierunki kształcenia, które na dodatek zapewniają młodym ludziom dobrą przyszłość na rynku pracy, to szansa na przetrwanie szczególnie dla uczelni prywatnych. To im najbardziej zagraża niż demograficzny. Tylko w samych Kielcach działa 10 niepublicznych szkół wyższych.

NIŻ NAS NIE DOTYCZY?

- W szkole takiej, jak nasza masowe trendy nie obowiązują - wyjaśnia Wojciech Kaczmarczyk, prorektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach. - Zajmujemy określone miejsce na rynku, studia na naszej uczelni wybierają osoby, które chcą związać swoją przyszłość z atrakcyjnym kierunkiem, jakim jest administracja.

Na nowe atrakcyjne kierunki postawiła również Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. - Mamy w tym roku dużo większą ofertę kształcenia. Oferujemy studentom studia na 14 kierunkach, co zaowocowało tym, że w porównaniu z rokiem ubiegłym mamy nabór większy o 50 procent - wyjaśnia rektor Tadeusz Dziekan. - Najbardziej oblegane są ekonomia, prawo i kierunki medyczne.

Także w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim nie czuć niżu. - Trudno powiedzieć, czy on jest, czy nie - mówi Agnieszka Kaczmarska z działu dydaktyki WSBiP. - Mamy nowe kierunki: geodezja i kartografia, marketing, fizjoterapia. Są to u nas nowe specjalności, poszukiwane dziś przez studentów.
ATRAKCYJNE KIERUNKI

Z roku na rok przybywa więc w naszym województwie atrakcyjnych kierunków kształcenia, na czym zyskują młodzi ludzie. Ale korzyści są też bardziej wymierne, finansowe. Wyższa Szkoła Umiejętności kusi studentów reklamą: wpisowe zero złotych. Podobnie jest w Wyższej Szkole Administracji i Prawa. Choć tutaj bez opłaty wstępnej mogą studiować tylko ci, którzy wybiorą studia dzienne. Oszczędność jest duża, ponieważ na różnych uczelniach wpisowe waha się od 240 do nawet 600 złotych. Innym chwytem promocyjnym jest "im wcześniej, tym taniej", czyli im wcześniej maturzysta zadeklaruje chęć studiowania na danej uczelni, tym mniej zapłaci za wpisowe.

Uczelnie wabią studentów również pomocą stypendialną. Naukowe i socjalne to podstawa, ale na przykład Wyższa Szkoła Handlowa imienia Bolesława Markowskiego oferuje także stypendia wyżywieniowe, specjalne, za wyniki w sporcie i mieszkaniowe. Do tego dochodzą atrakcyjne formy spędzania czasu dla studentów, jak na przykład obozy nurkowania czy narciarskie, których koszt w 80 procentach pokrywa uczelnia.

CZARNA PRZYSZŁOŚĆ

Przewidywania Głównego Urzędu Statystycznego są jasne. Z "Prognozy ludności na lata 2008-2035" wynika, że w tym czasie dalej będzie się zmniejszała liczba ludności w wieku przedprodukcyjnym, czyli do 17 roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie