Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Kupały na zalewie Klekot w gminie Włoszczowa. Niesamowite widowisko i wspaniała zabawa! Zobaczcie nowe zdjęcia i wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Noc Świętojańska nad zalewem Klekot. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Noc Świętojańska nad zalewem Klekot. Więcej na następnych zdjęciach >>>OSiR Włoszczowa
Doskonale bawili się podczas Nocy Świętojańskiej w sobotę 24 czerwca na największym akwenie w powiecie włoszczowskim - zalewie Klekot - mieszkańcy, koła gospodyń wiejskich, amatorzy rekreacji nad wodą.

Zagrały kapele Włoszczowskie Muzykanty i Na Styku. Legendy świętokrzyskie opowiadał Grzegorz Szymański z Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy w gminie Małogoszcz. Wianki wiły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Bebelno. Sprzęt ratowniczy pokazali strażacy i oni też czuwali nad bezpieczeństwem oraz utrzymaniem porządku. Samo widowisko rytuału sobótkowego było fantastyczne, miało niezwykłą oprawę i niesamowitą scenerią Klekotu.

Wśród uczestników byli między innymi burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie Jolanta Tyjas, dyrekor Domu Kultury we Włoszczowie Sylwester Kowalski, a także przewodniczący Rady Miejskiej we Włoszczowie Grzegorz Dudkiewicz, który wystąpił również jako muzyk włoszczowskiego zespołu Na Styku, który podczas imprezy zagrał znakomity koncert. Zespół Na Styku został reaktywowany po latach. Powstał blisko 40 lat temu i przez wiele lat na trwale zapisał się na włoszczowskiej scenie muzycznej. Grają przede wszystkim muzykę lat 70. i 80. Ich repertuar to między innymi: Piotr Szczepanik, Czerwone Gitary, Kombi, ale również Wilki.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Włoszczowa, Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszczowie oraz włoszczowski Dom Kultury. W Nocy Świętojańskiej uczestniczyło mnóstwo mieszkańców regionu i gości. Wszyscy byli zachwyceni. - Dziękujemy, że byliście z nami - mówią organizatorzy.

W nocy z 21 na 22 czerwca, w letnie przesilenie, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały – święto witalności i płodności. Po przejęciu przez chrześcijaństwo nazywano to święto Nocą Świętojańską, która - w zmienionej formie - obchodzona jest po dziś dzień.

Główne obchody Sobótki, bo tak też nazywane jest święto, przypadały na czas po zachodzie Słońca. Sobótka była świętem kobiet, a zwłaszcza młodych dziewcząt. W blaskach ognisk snuły marzenia o dalszym życiu. Tradycją Nocy Kupały jest wróżebne puszczanie zielnych wianków na wodzie.

Zobaczcie nowe zdjęcia z Nocy Świętojańskiej na Klekocie

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Wydarzenie pokazywaliśmy na bieżąco. Zobaczcie:

Zobaczcie też:

Zobaczcie nowe zdjęcia z Nocy Świętojańskiej na Klekocie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie