Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna Droga Krzyżowa – ze Skalbmierza do Miechowa. To okazja do spotkania z Bogiem

Adam Ligiecki
Proboszcz skalbmierskiej parafii - Marian Fatyga poprowadzi już czwartą Nocną Drogę Krzyżową.
Proboszcz skalbmierskiej parafii - Marian Fatyga poprowadzi już czwartą Nocną Drogę Krzyżową. Parafia Skalbmierz
Już po raz czwarty skalbmierska parafia świętego Jana Chrzciciela organizuje Nocną Drogę Krzyżową. Tym razem do Małopolski, do Miechowa. Start - w piątek, 7 kwietnia, o godzinie 18. Trasa - 30 kilometrów.

- Udział w Nocnej Drodze Krzyżowej jest okazją do spotkania z Bogiem i pozwolenia Mu prowadzić się nawet wtedy, gdy nogi odmówią posłuszeństwa. To wyzwanie i zgoda na trudne warunki, a także zmęczenie. Twoja odwaga pomoże ci otworzyć się na medytację i modlitwę, pokaże prawdę o własnych ograniczeniach, które Jezus pomoże ci przezwyciężyć - zachęca do udziału w tym projekcie ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii świętego Jana Chrzciela.

To on jest pomysłodawcą nocnych wędrówek parafian, stanowiących symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Przypomnijmy, że pierwsza Droga Krzyżowa - wtedy pod nazwą „ekstremalna” - wyruszyła ze Skalbmierza 11 kwietnia 2014 roku, a trasa prowadziła do Zielenic. Rok później parafianie zaliczyli 25-kilometrowy marsz do Wiślicy, modląc się w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. III Nocna Droga Krzyżowa, 18 marca 2016 roku, miała trasę: Czarnocin - Skalbmierz- Pałecznica. Teraz czwarte rozdanie - z metą w Miechowie.

Znamy już harmonogram IV Nocnej Drogi Krzyżowej. Rozpocznie ją msza święta w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu - 7 kwietnia o godzinie 18. W drodze: modlitwa i 14 stacji krzyżowych, 14 rozważań, 14 szans na miłość i dobro... Zaplanowane zostały trzy postoje dla pątników: w Rosiejowie, Racławicach oraz Woli Bukowskiej. Zakończenie - o godzinie 5, w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.
- Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania - nie prowadzimy zapisów. Idziemy na własną odpowiedzialność, niezależnie od pogody - mówi proboszcz Marian Fatyga.

Procedury dotyczą jedynie osób niepełnoletnich. Ci, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, a chcą wziąć udział w nocnym pielgrzymowaniu, muszą okazać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Wszyscy parafianie, niezależnie od wieku, będą mogli wrócić do domów autokarami.

30 kilometrów nocnej pielgrzymki to duchowe przeżycie, ale też duże wyzwanie. Jak zadbać o kondycję, co zabrać z sobą, co przyda się w trasie?
- Wygodne, ciepłe buty - to najważniejsze. Czapka, szalik i rękawiczki - może być chłodno. Plecak, obowiązkowo elementy odblaskowe: opaski, światełka, kamizelkę drogową. Także latarkę, świecę lub pochodnię - wylicza ksiądz Marian Fatyga. - Ciepła kawa, herbata w termosie, suchy prowiant według potrzeb. Plus jakieś słodycze na pokrzepienie w trudnych chwilach (uśmiech) i dobra rada ode mnie: kijki trekingowe - dodaje kapłan.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. Naszą, nocną pielgrzymkę organizują skalbmierska parafia oraz parafia Grobu Bożego w Miechowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie