Nowa "7" koło Jędrzejowa już otwarta! (ZDJĘCIA)

  Nowa "7" koło Jędrzejowa już otwarta! (ZDJĘCIA)

  Dorota Pietrus

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowa "7" koło Jędrzejowa już otwarta! (ZDJĘCIA)
  1/58
  przejdź do galerii

  ©Dorota Pietrus

  Od soboty, 23 września kierowcy mogą już w pełni korzystać z odcinka drogi ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego z małopolskim.  Oficjalne otwarcie i poświęcenie blisko 20 kilometrowego odcinka odbyło się przy trasie w miejscowości „Ludwinów” na terenie przyszłego Miejsca Obsługi Podróżnych.

  - Cieszę się, że kolejny odcinek drogi S7 jest dziś oddawany. Tym bardziej, że wykonawca stanął na wysokości zadania i oddaje go w terminie. Mam też nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy ogłosimy też przetarg na budowę odcinka od początku województwa małopolskiego i świętokrzyskiego do Krakowa – mówił podczas uroczystości minister Infrastruktury i Budownictwa, Andrzej Adamczyk.

  - To ważne wydarzenie. Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej pełnego skomunikowania naszego województwa z Krakowem i Warszawą – dodała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

  Przypomnijmy, że w ramach inwestycji wybudowany został nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu.

  Nowa droga ekspresowa z 4-kilometrową obwodnicą Wodzisławia powstała w dużej mierze w śladzie dawnej jednojezdniowej trasy numer 7.

  W ramach inwestycji wybudowano ponad trzydzieści obiektów inżynierskich typu mosty, wiadukty, przejścia dla pieszych i przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe zapewniające komunikację lokalną. Zapewniono również tereny pod miejsca obsługi podróżnych w miejscowościach Potok Mały i Ludwinów.

  Dzięki wykonanym konstrukcjom nie tylko poprawi się komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Piesi, będą mogli dzięki kładkom bez utrudnień przejść na drugą stronę, a kierowcy będą mieć dobrze widoczny wyjazd z dróg dojazdowych.

  W sobotę, 23 września zaraz po oficjalnym przecięciu wstęgi rozpoczęto wdrażanie docelowej organizacji ruchu na skończonym odcinku.

  W pierwszej kolejności wykonawca uruchomił prawą, zachodnią jezdnię nowej drogi ekspresowej S7 na odcinku od Jędrzejowa do Klemencic, a następnie jezdnię z lewą, wschodnią stronę drogi od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego do Klemencic.

  Kolejno otwierane były również łącznice nowych węzłów.

  Po skierowaniu ruchu na nowe jezdnie, rozpoczęto stopniowe zdejmowanie elementów oznakowania tymczasowego.
  Wdrożenie docelowej organizacji ruchu trwało kilka godzin.

  Przypomnijmy, że inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosła blisko 560 milionów złotych. Koszt robót drogowych osiągnął pułap 348 milionów złotych.

  Oddanie do ruchu odcinka od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego i małopolskiego to kolejny etap budowy drogi ekspresowej S7 łączącej Gdańsk, Warszawę, Kielce, Kraków i południową granicę Państwa.

  Dzięki nowej inwestycji ponad 70 procent świętokrzyskiego odcinka drogi numer 7 ma już pełne parametry drogi ekspresowej.
  Trwa jeszcze budowa 21 kilometrowego odcinka drogi S7 od Chęcin do Jędrzejowa. Jednak w tym przypadku w pracach jest duże opóźnienie, które na chwilę obecną wynosi około roku.

  Dobrą informacją jest planowane jeszcze w tym roku podpisanie umowy na realizację odcinka drogi S7 od granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej o długości 7,8 kilometra.

  Po zrealizowaniu tej ostatniej inwestycji, w 2020 roku droga nr 7 zyska pełne parametry trasy ekspresowej na całym świętokrzyskim blisko 100 kilometrowym odcinku.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (21) forum.echodnia.eu

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY