MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka bibliotecznego wydawnictwa w Końskich. Tym razem poznamy dzieje Bedlna i okolic

Marzena Kądziela
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk prezentuje najnowsze wydawnictwo.
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk prezentuje najnowsze wydawnictwo. Marzena Kądziela
Niewiele osób wie, że Bedlno to jedna z najstarszych miejscowości powiatu koneckiego. Przekonamy się o tym czytając kolejną książkę historyka – regionalisty Mariana Adamczyka. Pozycja pojawi się wkrótce w wydawnictwie „ARSLIBRIS” Biblioteki Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich.

ZOBACZ TAKŻE:
INFO Z POLSKI. Tysiące ludzi protestuje. Pożar w Słupsku - poszkodowani niepełnosprawni i dzieci. Zobacz wiadomości z Polski

Koneckie wydawnictwo powstało w bibliotece w 2004 roku. Jego celem jest przede wszystkim wydawanie książek o tematyce regionalnej dostosowanych do elastycznych potrzeb społeczności lokalnej.

- Książki są redagowane przez naszych pracowników – informuje dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. - Skład, druk i oprawa odbywa się w bibliotece i na maszynach naszej instytucji. Książki drukujemy z materiałów zleconych lub stajemy się pomysłodawcami i redaktorami niektórych pozycji. Ich tematyka to przede wszystkim dzieje naszej Małej Ojczyzny, historia instytucji, oddziałów partyzanckich czy najbardziej znanych budowli.

Tym razem z maszyn biblioteki wychodzi właśnie trzecia już praca historyka z Czermna Mariana Adamczyka. Mieszkaniec Czermna zajął się wcześniej dziejami swojej miejscowości i jej najbliższych okolic. Teraz przyszedł czas na Bedlno i sąsiednie wioski.

- Książka „Bedlno i okolice. Dzieje miejscowości leżących w parafii Bedlno” jest ciekawą pracą naszego historyka – kontynuuje dyrektor Dariusz Kowalczyk. – Poznajemy w niej wioskę oddaloną od Końskich o kilka kilometrów, której początki sięgają XIV wieku. Parafia Bedlno powstała pod koniec XIV wieku, ale pierwszy drewniany kościół wzniesiono tam znacznie wcześniej. Obok Bedlna w pracy pojawiają się także: Bedlenko, Dęba, Głupiów, Grabków, Grębenice, Koliszowy, Kopaniny, Maleniec, Malków, Przybyszowy, Radomek, Soczówki, Strzęboszów, Sworzyce, Szymanów, Trzemoszna, Wierzchowisko. Autor opierał się głównie na aktach parafialnych.

Jak zapewnia dyrektor, prace nad pozycją są na ukończeniu, spotkanie z autorem i promocja książki odbędzie się we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie