Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka profesor Joanny Tokarskiej-Bakir o pogromie kieleckim. Będzie przełom w ustaleniu przyczyn?

Tomasz Trepka
archiwum
Naukowcy z całej Polski brali w Kielcach udział w dyskusji na temat najnowszej książki o pogromie kieleckich Żydów w lipcu 1946 roku. Dwutomowa publikacja „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu” autorstwa profesor Joanny Tokarskiej-Bakir została bardzo pozytywnie przyjęta przez większość uczestników panelu dyskusyjnego.

Jak podkreśliła profesor Tokarska-Bakir, jej celem było nakreślenie społecznego tła pogromu.

– Chodziło o uwypuklenie nastrojów oraz przekonań, które były obecne w polskim społeczeństwie. Nie były czymś nowym, one tkwiły w nim od dawna – mówiła autorka publikacji. Co wydaje się najistotniejsze i do tej pory budziło największe kontrowersje i emocje – jej zdaniem hipoteza o prowokacji nie znajduje potwierdzenia w dokumentach źródłowych.

Wszyscy prelegenci wysoko ocenili najnowszą książkę profesor Joanny Tokarskiej-Bakir. – Na szczególne wyróżnienie zasługuje rzeczowa kwerenda archiwalna – wskazywała profesor Bożena Szaynok z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autorka „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu” przeprowadziła poszukiwania materiałów między innymi w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowym w Kielcach. – Są wśród nich dokumenty, które wcześniej nie zostały uwzględniane przez historyków zajmujących się tematem pogromu – mówił uczestnik panelu dyskusyjnego doktor Jarosław Dulewicz, który pomagał profesor Tokarskiej-Bakir w poszukiwaniach.

Książka została wzbogacona o szeroki wybór dokumentów dotyczących pogromu – akta spraw sądowych, materiały prasowe, w tym także ulotki podziemia antykomunistycznego oraz akta notarialne. Autorka dokonała również biograficznego portretu uczestników zajść – zarówno ofiar, jak i osób na najwyższych stanowiskach decyzyjnych w strukturze wojewódzkiego aparacie bezpieczeństwa, milicji oraz wojska, które biernie przyglądały się zajściom przy kieleckiej ulicy Planty.

Jak wskazywali niektórzy z uczestników dyskusji, między innymi profesor Szaynok, autorka nie uniknęła błędów. Jednym z poważniejszych minusów pracy jest nie uwzględnienie w niej szerszego kontekstu politycznego powojennej Polski, czy nawet województwa kieleckiego. Głosy krytyczne należały jednak do rzadkości.

Czy dzięki nowej książce nastąpi przełom w ustaleniu przyczyn pogromu?

Nowa publikacja wzbudziła duże zainteresowanie kielczan, choć jak przyznała większość publiczności jej treść nie jest szerzej znana. Zapewne będzie szeroko komentowana nie tylko w świecie historyków i naukowców, ale także zwykłych mieszkańców Kielc, zainteresowanych historią miasta oraz regionu.

Autorka proponuje czytelnikowi nieco nowatorskie spojrzenie na wydarzenia z 4 lipca 1946 roku. Można stwierdzić z całym przekonaniem, że nowa publikacja profesor Tokarskiej-Bakir zajmie istotne miejsce w dyskusji nad pogromem.

W panelowej dyskusji na temat książki wzięli udział: profesor Joanna Tokarska-Bakir – antropolog i literaturoznawczyni; profesor Jacek Leociak – historyk literatury; profesor Alina Skibińska – historyk; profesor Bożena Szaynok – historyk; profesor Irena Grudzińska-Gross – historyk idei; doktor Helena Datner – historyk i socjolog; doktor Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz doktor Jarosław Dulewicz – współpracownik Instytutu Yad Vashem.

Spotkanie promujące książkę profesor Joanny Tokarskiej-Bakir zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w ramach odbywającego się w Kielcach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]



Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

TOP 7 prezentów na Dzień Kobiet. Jaki upominek na święto Pań?

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie