Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rzeźby upiększyły Szydłów. Zakończył się 7. Plener Rzeźbiarski (ZDJĘCIA)

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Osiem nowych rzeźb będzie zdobić urokliwe zaułki Szydłowa. W sobotę zakończył się w miasteczku 7. Plener Rzeźbiarski. Pozostał po nim monumentalny Światowid, dwóch królów, królowa i cztery bajkowe ławeczki.

W plenerze, na zaproszenie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych i Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, uczestniczyło czterech artystów. Każdy z nich zmierzył się z historyczno-bajkowym wyzwaniem: postaci nawiązującej do historii Szydłowa i bajkowej ławeczki.

Najbardziej okazałą postać podczas pleneru wyrzeźbił Edmund Szpanowski z Sierpca. Patrzący na cztery strony świata Światowid na bazie piastowskich wojów, stanie prawdopodobnie na modernizowanym parkingu przy zbiegu ulic Kieleckiej i Staszowskiej. Będzie witał turystów odwiedzających szydłowski gród. Ławeczka Szpanowskiego opanowana jest przez gnomy, a wspiera się na dwóch smoczych łapach.

Z kolei Stanisław Panfil z Mogilna wyrzeźbił nie byle kogo, bo postać króla Władysława Jagiełły. To ten król był najczęstszym gościem spośród wszystkich monarchów przebywających w Szydłowie. Kronikarze odnotowali aż siedemnaście wizyt tego władcy w mieście nad Ciekącą. Ławeczki Panfila pilnuje nie mniej okazały, średniowieczny wojownik.

Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna również wyrzeźbił króla Władysława, tyle, że Łokietka. Do ławeczki dołożył wzbudzającą zachwyt księżniczkę.

Michał Grzymysławski ze Szczytna, który do Szydłowa przyjechał po raz pierwszy, na warsztat wziął królową Jadwigę Andegaweńską. Przedstawił ją z berłem, księgą oraz bucikiem. Głównym motywem ławeczki Grzymysławskiego jest wesoły błazen, będący częstym tematem jego twórczości, nie tylko rzeźbiarskiej ale także ilustratorskiej i komiksowej.

Plener odbywał się od 9 do 18 września. W sobotę, na placu przy synagodze, pod niebem spowitym ołowianymi chmurami, nastąpiło jego zakończenie. Organizator pleneru, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Maria Stachuczy podziękowała uczestnikom za wykonanie pięknych rzeźb, które będą zdobić miasteczko, a burmistrz Andrzej Tuz wraz z prezesem ŚSISK Robertem Stachuczy wręczyli rzeźbiarzom upominki nawiązujące do Szydłowa. Sami rzeźbiarze chwalili atmosferę miasteczka i dziękowali za serdeczne przyjęcie. Jako, że temat pleneru był bajkowy, na wystawie gościła Aleksandra Stachniak – dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i pierwsza organizatorka plenerów rzeźbiarskich w Szydłowie.

Nowo powstałe rzeźby można podziwiać na placu przy synagodze.

Projekt „SzydłówArt 2021” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie