MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi aktorzy Misterium Męki Pańskiej i zmieniona sala widowiskowa w Kałkowie

Kazimierz CUCH
Przez okres Wielkiego Postu w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie Misterium Męki Pańskiej będzie wystawiane, co najmniej osiem razy. Są nowi aktorzy, zmieniona sala widowiskowa.

HARMONOGRAM SPEKTAKLI

HARMONOGRAM SPEKTAKLI

Sobota 8 marca - godz. 15.30; sobota 15 marca - 15.30; sobota 22 marca -15.30 i drugi spektakl o 18.00; sobota 29 marca - 15.30 i drugi spektakl o 18; sobota 5 kwietnia- 15.30, czwartek 10 kwietnia- 15.30 dla osób niepełnosprawnych i z domów dziecka, sobota 12 kwietnia - 15.30.

Siedem razy przedstawienia Misterium Męki Pańskiej będą ogólnodostępne, dla pielgrzymów z całej Polski. Na spektakle o godzinie 18 w dniach 22 i 29 marca są jeszcze wolne miejsca. Gdy liczba zgłoszeń przekroczy liczbę miejsc, może być drugi spektakl także w inne soboty.

Jedno przedstawienie jest zaplanowane dla szczególnych gości. W czwartek 10 kwietnia o 15.30 kałkowski Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali zagra dla osób niepełnosprawnych z terenu całego województwa i diecezji radomskiej, dla dzieci z Ośrodków Szkolno- Wychowawczych oraz Domów Dziecka.

Cała Polska

Analiza zgłoszeń, które przyjmuje siostra Krystyna, zakonnica prowadząca informację sanktuarium, wskazuje, że w tym roku, podobnie jak w poprzednich, przyjadą pielgrzymi z całej Polski. Są duże miasta jak Radom, Łowicz, Bełchatów, Stalowa Wola, Puławy. Są mniejsze jak Piastów koło Warszawy, Sokołów Małopolski, Rudnik nad Sanem, Nowa Dęba. Są małe parafie wiejskie jak na przykład Kurozwęki, Mirzec, Zagnańsk, Masłów, Klempów.

Od roku aktorzy-amatorzy grają już jako Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali. Taką nazwę ustalono demokratycznie podczas ubiegłorocznego benefisu teatru i księdza infułata Czesława Wali jego twórcy, scenografa i reżysera tego przedstawienia od ponad 40 lat.

Co roku misterium jest grane dla kilku tysięcy widzów. Aula Jana Pawła II ma 100 nowych, miękkich foteli, więc cześć widzów będzie miała warunki jak w prawdziwym teatrze. Lecz zmniejsza się liczba miejsc, z dotychczasowych 400 na 290.

Niewielkie zmiany obsady

W tegorocznym przedstawieniu są niewielkie zmiany obsady aktorów amatorów, niewielkie zmiany scenografii i scenariusza. Przystosowano je do współczesnych realiów. Od tego roku w misterium będą grali także zakonnicy z zakonu Braci Chrystusa Cierpiącego, mieszkający w sanktuarium bracia Łukasz i Bartosz.

Nie zmieniają się zasadnicze treści, podawane ze sceny, bo są to rzeczy uniwersalne. Wywołują wzruszenie wśród widzów. Podczas drastycznych scen pojmania Chrystusa, jego biczowania i ukrzyżowania na widowni słychać nawet szlochanie.

- Są przypadki, że niektóre grupy rezygnują i część zamówionych miejsc jest wolna. Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich na nasze misterium, w każdym czasie. Wystarczy zatelefonować do informacji sanktuarium 41- 272 18 88- informuje siostra Krystyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie