Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dukat lokalny Sandomierza na nowy sezon

(GOP)
Marek Nowakowski z firmy DM prezentuje Kadłubka.
Marek Nowakowski z firmy DM prezentuje Kadłubka. Małgorzata Płaza
W Sandomierzu od 1 maja zapłacimy Kadłubkami. W piątek nowy dukat lokalny został oficjalnie zaprezentowany.

WAŻNE

WAŻNE

Jako pierwsza lokalne dukaty - "merki" wyemitowała Jastarnia w 2006 roku. Sandomierz ze swoim "Goworkiem" był pierwszy w województwie świętokrzyskim. Potem własną monetę - "Władysławy" zyskał Szydłów. Rok temu w Staszowie można było płacić "Staszami".

Dukat lokalny ma być elementem promocji miasta i dodatkową atrakcją dla odwiedzających go turystów.

Nazwa przypomina znamienitego sandomierzanina - błogosławionego Wincentego Kadłubka - kronikarza, kancelistę i kapelana nadwornego księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. Pierwszy kronikarz państwa polskiego związany był z kolegiatą pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, potem, w latach 1208-1218, był biskupem krakowskim. Beatyfikowany został w 1764 roku przez papieża Klemensa XIII. Obecnie jest patronem diecezji sandomierskiej.
Sylwetka Wincentego Kadłubka znajduje się na awersie dukata, rewers przestawia herb Sandomierza.

Wyemitowane zostały trzy rodzaje Kadłubków - obiegowe i kolekcjonerskie. Obiegowy o nominale 5 będzie ogólnodostępny. Będzie można płacić nim za towary i usługi o wartości 5 złotych.

Kadłubkami" zapłacimy w wybranych, specjalnie oznakowanych sklepach, kawiarniach, restauracjach i galeriach znajdujących się na Starówce. Będzie to kilkanaście miejsc. Głównym punktem wymiany złotówek na Kadłubki będzie Centrum Informacji Turystycznej mieszczące się w kamienicy numer 20 przy Rynku.

Kadłubki obiegowe wykonane są z mosiądzu, platerowanego srebrem. Wybito ich 10 tysięcy. Jak podkreślają przedstawiciele firmy DM, która jest administratorem emisji, jeśli zainteresowanie będzie większe, mennica wybije dodatkowe dukaty.

Kadłubkami będzie można płacić od 1 maja do 31 grudnia. Po tym okresie będzie można je z powrotem zamienić na pieniądze lub zostawić sobie na pamiątkę.

- Wtedy zaczyna się drugie życie dukatów lokalnych. Stają się one kolekcjonerskim gadżetem, pojawiają się między innymi na portalach aukcyjnych - mówi Marek Nowakowski z firmy DM.

Kadłubki kolekcjonerskie mają taki sam rewers i awers, ale są większe. Wybitych zostało 350 sztuk o nominale 50, pokrytych srebrem oraz jeszcze mniej, zaledwie 50, o nominale 500, platerowanych 24 - karatowym złotem. Dukaty kolekcjonerskie umieszczone są w drewnianym etui.

- Kadłubki mają przede wszystkim służyć promocji Sandomierza i lokalnych usług, zarówno w sezonie, jak i poza nim - podkreśla Marek Nowakowski.

Agata Król z Referatu Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim jest przekonana, że emisja Kadłubków przyniesie efekty: dukaty lokalne będą dodatkowym elementem promocji Sandomierza i przyczynią się do wzrostu liczby turystów odwiedzających miasto.

Dukatami będzie można zapłacić między innymi w Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego. Artysta złotnik nie miał wątpliwości, czy przystąpić do akcji.

- To promocja Sandomierza, a przy tym fajna zabawa i kolejny temat rozmów z gośćmi, którzy odwiedzają Sandomierz i naszą galerię - powiedział Mariusz Pajączkowski.

Jest to druga lokalna waluta w Sandomierzu. Przed trzema laty wyemitowany został Goworek. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, dukaty kupowali sandomierzanie, ale także turyści oraz numizmatycy w całym kraju. Na długo przed emisją urywały się telefony w Urzędzie Miejskim, a w dniu premiery, podczas Jarmarku Jagiellońskiego, ustawiały się po niego długie kolejki. Wyczerpany został niemal cały nakład - 20 tysięcy sztuk.

Nazwa tego dukata nawiązywała do postaci wojewody sandomierskiego - Goworka, wielce zasłużonego dla kraju, XIII - wiecznego możnowładcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie