Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy nawóz z Politechniki Świętokrzyskiej ma szansę na produkcję w dużej firmie

SW
Sławomir Kłak
Innowacyjny projekt z Politechniki Świętokrzyskiej zaprezentowany podczas Forum XIII edycji ARP Innovation Pitch ma realne szanse wdrożenia w Grupie Azoty Puławy. Chodzi o nowy nawóz i jego wykorzystanie w uprawach.

Nawóz z...odpadów

„Surowcem nie są w tym wypadku fosforyty, a odpady powstałe po spaleniu osadów ściekowych”-tłumaczy Renata Stoińska, współautorka projektu.

Opracowany produkt byłby efektem innowacyjnej metody odzysku fosforu z popiołów, które jak dotąd są odpadem wykorzystywanym w niewielkim stopniu. Pozostałość popiołu mogłaby być wykorzystywana w budownictwie, dzięki czemu cały proces produkcyjny byłby bardziej ekonomiczny.

Puławy stawiają na innowacyj-ność, łącząc naukę i wyzwania stojące przed współczesnym przemysłem. Spółka jest otwarta na nowe wyzwania. Do realizacji wybrała pięć projektów z autorami których chce nawiązać współpracę. Wśród laureatów XIII edycji ARP Innovation Pitch znaleźli się zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i specjalistyczne firmy działające na rynku nowych technologii. Zwycięskie projekty dotyczą między innymi nowoczesnych nawozów i środków ochrony roślin oraz ciekawych rozwiązań z zakresu optymalizacji technologii na przykład poprzez zastosowanie nowoczesnych katalizatorów w procesie chemicznym. Docenione zostało też ciekawe rozwiązanie z pogranicza elektroniki i informatyki.

Zespół projektowy tworzą: profesor doktor habilitowany Elżbieta Bezak-Mazur, magister inżynier Renata Stoińska, doktor Małgorzata Widłak i osoby zaangażowane w realizację grantu, magister inżynier Joanna Ciopińska, doktor inżynier Bartosz Szeląg, doktor inżynier Justyna Zapała-Sławeta.

ZOBACZ TAKŻE

Oto hodowcy z regionu świętokrzyskiego, których krowy osiągają najlepsze wyniki w wydajności mlecznej. Ranking został przygotowany w oparciu o dane Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka z 2017 roku. Stada podlegają ocenie wartości użytkowej. Nagrodzeni zostali hodowcy osiągający najwyższe wydajności w skali regionu oraz w zależności od rasy. Niestety nie wszyscy mogli być obecni podczas wręczenie grawertonów w piątek w Wojewódzkim Domu Kultury. Ale wszystkie nazwiska, liczby stad i wyniki prezentujemy na kolejnych slajdach. NAJLEPSI HODOWCY NA KOLEJNYCH SLAJDACHZOBACZ TEŻ: Najlepsi producenci mleka w Świętokrzyskiem i ich sposób na sukces [RELACJA i ZDJĘCIA ze zjazdu]Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]ZOBACZ TAKŻE: Telemagazyn. Uczestnicy "Twoja twarz brzmi znajomo" o tym, w kogo chcieliby się wcielić

Oto najlepsi hodowcy bydła mlecznego w Świętokrzyskiem. Ich ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie