Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NURT 2016 w Kielcach. W piątek ostatnie projekcje, poznamy też zwycięzców

Luiza Buras-Sokół
Widzowie zasiadający na widowni małej sali Kieleckiego Centrum Kultury przypomną sobie sylwetkę Andrzeja Koziei za sprawą filmu „Koziejko” w reżyserii Edyty Ruszkowskiej.
Widzowie zasiadający na widowni małej sali Kieleckiego Centrum Kultury przypomną sobie sylwetkę Andrzeja Koziei za sprawą filmu „Koziejko” w reżyserii Edyty Ruszkowskiej.
Piątek jest ostatnim dniem Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016. W ciągu dnia widzowie obejrzą projekcje pozakonkursowe, a wieczorem odbędzie się gala finałowa i wręczenie nagród.

ZOBACZ
Trailer filmu "Koziejko"

O godzinie 11 na dużej scenie Kieleckiego Centrum Kultury pomysłodawca festiwalu, ceniony scenarzysta i reżyser Krzysztof Miklaszewski zaprosi na warsztaty, podczas których przybliży widzom świat dawnego kabaretu.

- Spostrzegam, że dla ludzi młodego pokolenia kabaret to coś zupełnie innego, niż dla mnie. Chciałbym im zaprezentować to, z czego potrafiliśmy się śmiać w naszej młodości i, co więcej, za ten śmiech płaciliśmy określoną cenę. Pokażę filmy, które były zdjęte z pokazów telewizyjnych, ponieważ działała wtedy cenzura, której młodzi ludzie dziś już nie pamiętają - zapowiada Krzysztof Miklaszewski. - Te dwa filmy, które zaprezentuję, są swego rodzaju lekcją historii, ale także lekcją śmiechu polskiego - dodaje.

Pierwszy z obrazów autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego, „Pamiętnik Piotra S., czyli zawsze w sobotę” to dokumentalny zapis kilkunastu występów publicznych krakowskiego kabaretu Piwnica Pod Baranami w trudnym politycznie momencie Polski i Polaków początku lat osiemdziesiątych. Obok legendarnego Piotra Skrzyneckiego pojawiają się na ekranie piwniczne gwiazdy: Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Marek Grechuta, Andrzej Warchał, Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz na czele całej wspaniałej plejady kabaretowych wykonawców.

Drugi film - „Tu! Sześćdziesiątka!!” opowiada o kabarecie radiowym, a potem objazdowym - 60 minut na godzinę. Ten dokument to unikatowa próba „anatomii” powstawania poszczególnych programów satyrycznych w studio Teatru Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie, jak i występów estradowych w środowiskach inteligenckich i w gremiach elit robotniczych. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska twórców, jak Marcin Wolski, Marian Kociniak, Marian Opania, Andrzej Zaorski, Tadeusz Ross, Jan Kaczmarek, Ewa Szumańska czy Leszek Niedzielski.

O godzinie 13 - stały punkt NURT-u - odkrycia Marii Malatyńskiej, która w tym roku zaprezentuje film "Piano" Vity Marii Drygas.

Wszyscy znamy obrazki z ukraińskiego Majdanu, telewizyjne przekazy, często pozbawione nadziei, wstrząsające relacje ludzi, którzy całe swoje życie przenieśli na okopy i barykady. Film „Piano” w reżyserii Vity Marii Drygas pokazuje tę małą iskierkę nadziei, jaką w środek konfliktu wnosi... pianino.

W kontekście filmu Maria Malatyńska mówi o instrumencie, który „potrafi zjednoczyć ludzi, stać się ich własną … tęsknotą za życiem, za sztuką, która przywołuje, być może, normalność? W tych najbardziej niesprzyjających sytuacjach, gdy śmierć zobojętnia człowieka, a bohaterstwo staje się elementem naturalnym i codziennym – muzyka pełni niezwykłą rolę. Ta niebywała funkcja małego pianina, siła muzyki wygrywanej na nim przez prawdziwą pianistkę – też żołnierza Majdanu i dla Majdanu, wygrywaną głośno, coraz głośniej, aby zagłuszyć dźwięki muzyki prostackiej, niby rozrywkowej, puszczanej z głośników „drugiej strony” po to, by wszystko zepsuć, zdezorientować – tworzy tak głęboki i tak wzruszająco ludzki świat, że stał się on dla mnie odkryciem. Zdumieniem. Zachwytem”.

W ślad za wieloletnią jurorką NURT-u film „Piano” Vity Marii Drygas odkryje też publiczność, która w piątek, 25 listopada o godzinie 13 zasiądzie na widowni małej sali Kieleckiego Centrum Kultury. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Wieczorem, o godzinie 19 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się gala finałowa.

Wręczonych zostanie siedem nagród, w tym Złoty, Srebrny i Brązowy Nurt, a także równie ważna i chyba najcenniejsza dla twórców filmowych - Nagroda Publiczności.
Wśród wszystkich widzów przez cały tydzień oddających głosy na najciekawsze ich zdaniem filmy zostaną rozlosowane upominki.

Piątkowy wieczór, 25 listopada upłynie nie tylko pod znakiem wręczania festiwalowych nagród. Widzowie zasiadający na widowni małej sali Kieleckiego Centrum Kultury przypomną sobie także sylwetkę Andrzeja Koziei za sprawą filmu „Koziejko” w reżyserii Edyty Ruszkowskiej. Wspomnienia przyjaciół, współpracowników, studentów wyjątkowego filmoznawcy uzupełnione zdjęciami, nieraz zabawnymi, ukazującymi pogodną naturę Koziejki sprawią, że będzie to pokaz niezwykły, a także swoiste pożegnanie jurora NURT-u. Początek o godzinie 19. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie