MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O błogosławionym Wincentym Kadłubku w 800. rocznicę śmierci rozmawiano w Opatowie. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści i mieszkańcy

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
O błogosławionym Wincentym Kadłubku w 800. rocznicę śmierci rozmawiano w Opatowie. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści i mieszkańcy
O błogosławionym Wincentym Kadłubku w 800. rocznicę śmierci rozmawiano w Opatowie. W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści i mieszkańcy Sandra Krkawiak
W niedzielę, 23 kwietnia w opatowskim Żmigrodzie odbyło się spotkanie poświęcone błogosławionemu Wincentemu Kadłubkowi. Wykład wygłosił doktor Artur Lis. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści.

W tym roku obchodzona jest 800. rocznica śmierci błogosławionego Wincentego Kadłubka. Z tej okazji w Opatowie odbyło się spotkanie, podczas którego doktor Artur Lis przypomniał życiorys błogosławionego ale również opowiedział o tym jak powstała wystawa, którą można oglądać do 11 listopada w kolegiacie świętego Marcina w, której jest autorem.
- Wystawa opowiada o związkach Wincentego Kadłubka z ziemią opatowską. Możemy tu oglądać między innymi dokument z 1206 roku, w którym to po raz pierwszy mamy zapis o kapitule opatowskiej. To dowód na to, że kapituła ma 800 lat - mówi Artur Lis.
Artur Lis dodaje, że wystawa nie powstałaby bez księdza Michała Spocińskiego, proboszcza opatowskiej kolegiaty. Ksiądz prałat, który odebrał z rąk Artura Lisa, rzeźbę Zygmunta Niewiadomskiego, przedstawiającą postać Wincentego Kadłubka powiedział, że takie spotkania to ważna chwila dla miasta.
Ksiądz prałat, który odebrał z rąk Artura Lisa, rzeźbę Zygmunta Niewiadomskiego, przedstawiającą postać Wincentego Kadłubka powiedział, że takie spotkania to ważna chwila dla miasta.

- To ważna chwila, spotykamy się tutaj by rozmawiać o naszym wielkim rodaku. Cieszy też, że błogosławiony miał wpływ na całe życie pana Artura. Bardzo dziękuję za ten czas spędzony tutaj razem. Zwrócę się do pana Artura, że spotkaliśmy się tak przypadkowo i zaistniała taka propozycja przygotowania wystawy, która obecnie jest w kolegiacie świętego Marcina. Można ją oglądać do 11 listopada. Będzie również wydana mała książeczką o błogosławionym. Już jest przygotowana a niebawem będzie wydana

– powiedział proboszcz Michał Spociński.

Doktor Artur Lis opowiedział o błogosławionym Wincentym Kadłubku, o jego powiązaniach z ziemią opatowską, miejscu narodzin i śmierci. Opowiedział także o swoich publikacjach, które są również poświęcone zżyciu błogosławionego i jego kronikom. Podczas spotkania można było zakupić wydawnictwo, z którego dochód przeznaczony zostanie na stypendia dla zdolnej młodzieży z powiatu opatowskiego Fundacji Polemika.

Poseł Mariusz Gosek podkreślił, że to świetna inicjatywa, która pozwala poznać lokalną historię.

- Na pewno błogosławiony Wincenty Kadłubek to wielka postać dla Polski. Postać, która osiem wieku temu żyła i tworzyła wspaniałą historię a dla ziemi opatowskiej jest to ważne, że jest związany z tą ziemią – mówił poseł.

Poseł Marek Kwitek z kolei zaznaczył, że Wincenty Kadłubek jest także związany z Sandomierzem.
- Mistrz Wincenty jest mocno związany nie tylko z ziemią opatowską ale także z sandomierską. Jest patronem miasta. To człowiek bardzo wykształcony – dodał poseł Marek kwitek.

Poseł Andrzej Kryj zaznaczył, że Wincenty Kadłubek żył w fascynującym czasie średniowiecza.
- Ogromne słowa uznania dla pana doktora, że wybrał taką trudną dziedzinę, za to że potrafi łączyć prawo i historię tak jak Wincenty Kadłubek, za to że pisze o kimś kto jest tak ważny dla ziemi opatowskiej i sandomierskiej, świętokrzyskiej. To wielki Polak i wielka postać – stwierdził.

Kazimierz Kotowski były starosta opatowski oraz poseł podziękował za współpracę Arturowi Lisowi oraz przypomniał wielkie obchody 800-lecia powstania Kapituły Kolegiaty.
- Zawsze będę wspominał i pamiętał obchody Kapituły Kolegiackiej. Wspaniała uroczystość, wspaniałe pamiątki. To był 2006 rok. Piękne wydarzenie, cieszę się, że mogłem wtedy w tym uczestniczyć jako starosta opatowski – mówił Kazimierz Kotowski.

Podczas spotkania Artur Lis został odznaczony medalem Pro Patria, przyznawanym przez szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka.

W spotkaniu uczestniczyli: posłowie Mariusz Gosek z Solidarnej Polski, Marek Kwitek i Andrzej Kryj z Prawa i Sprawiedliwości, radni Stanisław Wysopal, Marek Rysiak, Andrzej Żychowski, prezes Fundacji Polemika Marcin Wróblewski, były starosta opatowski i poseł Kazimierz Kotowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie