MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Symboliczny grób pamięci dzieci utraconych stanął na cmentarzu komunalnym we Włoszczowie

Iwona Boratyn
Cmentarz komunalny we Włoszczowie. Powstał tu symboliczny grób dzieci utraconych.
Cmentarz komunalny we Włoszczowie. Powstał tu symboliczny grób dzieci utraconych. UG Włoszczowa
22 czerwca na cmentarzu komunalnym we Włoszczowie odbyła się uroczystość poświęcenia grobu Dzieciom Utraconym. To jedyna taka symboliczna mogiła w powiecie włoszczowskim.

Inicjatorami byli Piotr i Roksana Sobczykowie z Włoszczowy, którzy dwa lata temu sami doświadczyli straty swojego dziecka. Oni też sfinansowali symboliczny nagrobek. Pomogli im przyjaciele. Płytę nagrobną z napisem „Dzieciom Utraconym” i słowami świętego Jana Pawła II „Te dzieci żyją w Bogu” wykonał zakład kamieniarski Granit Gul z Secemina. Grób jest nieopodal cmentarnego krzyża, w alejce przy domu pogrzebowym.

Mogiłę poświęcił ksiądz kanonik Leszek Dziwosz, proboszcz włoszczowskiego sanktuarium błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników. - Gratuluję Wam tego pomysłu. Niech to będzie miejsce modlitwy dla tych, którzy mają taką potrzebę, przeżyli traumę straty dziecka zanim przyszło ono na świat i dla wszystkich odwiedzających cmentarz - powiedział kapłan.

Roksana i Piotr Sobczyk składają podziękowania Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie, które zarządza nekropolią, za udostępnienie miejsca oraz Urzędowi Gminy Włoszczowa za wydanie pozwolenia na postawienie tablicy.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest co roku 15 października.

W Dniu Dziecka Utraconego w całej Polsce odprawiane są Msze Święte, grzebane są szczątki ciał dzieci pozostawione w szpitalach i odbywają się spotkania grup wsparcia rodziców po stracie. To wszystko pomaga uporać się z poczuciem niepowetowanej straty, z ogromną pustką, bezdennym żalem i bólem, które już na zawsze będą towarzyszyć tym, którzy zostali. Rodzice z taką trudną historią mogą znaleźć wsparcie i pokrzepienie wśród osób o podobnych doświadczeniach.

Powstaje coraz więcej grobów dzieci nienarodzonych. Są to miejsca spoczynku dzieci tych rodziców, którzy chcieliby godnie pożegnać swoje przedwcześnie zmarłe Maleństwo. Są też symbolicznym pomnikiem dla tych, którzy doświadczyli straty dziecka, a nie mogli lub nie wiedzieli, że mogą takiego pochówku dokonać.

Groby dzieci utraconych można spotkać w wielu miastach Polski. Grób dziecka utraconego znajduje się między innymi w Warszawie, we Wrocławiu, Krakowie, Malborku, Szczecinie, Lublinie, Bydgoszczy, Koszalinie oraz w Stalowej Woli, Radomsku, Sandomierzu, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim.

Symboliczny grób we Włoszczowie będzie miejscem modlitwy, w którym będą jednoczyć się rodzice, którzy utracili dziecko – razem jest im łatwiej przeżyć stratę. I to oni są inicjatorami powstania tej wyjątkowej mogiły, przy której warto się zatrzymać, pomodlić, zadumać, zapalić znicz. - Symboliczny grób w postaci pionowej tablicy stanął na cmentarzu komunalnym nieopodal krzyża - mówił Wiktor Fatyga, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie. Spółka zarządza komunalną nekropolią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie