Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O chłopskich partyzantach w Starachowicach

Kazimierz CUCH
Uczestnicy konferencji w Starostwie Powiatowym w Starachowicach.
Uczestnicy konferencji w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Kazimierz Cuch
Około 200 osób, kombatanci Batalionów Chłopskich, młodzież szkolna ze starachowickich szkół średnich, kombatanci innych formacji partyzanckich wzięło udział w konferencji naukowej poświeconej Batalionom Chłopskim z Okręgu III.

Zbliża się 70 rocznica powstania chłopskiego wojska, Batalionów Chłopskich. Działacze tej formacji kombatanckiej z całego województwa świętokrzyskiego zorganizowali w poniedziałek, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach specjalną konferencję naukową. Wspomogły ich władze powiatu starachowickiego.

Adam Cecot, prezes Okręgu Batalionów Chłopskich w Kielcach poinformował, że celem konferencji jest przypomnienie historii powstania i działania chłopskiego wojska podczas okupacji. Szczególnie zależy mu na przekazaniu tej historii ludziom młodym. Bo uczestników walk partyzanckich jest coraz mniej.
-Zaprosiliśmy młodzież szkolną, by przekazać jej historię naszej walki podczas okupacji. W odróżnieniu od innych formacji partyzanckich, historia Batalionów Chłopskich jest mało znana. Szczególnie chodzi nam o Okręg III, obejmujący przedwojenne województwo kieleckie, z Zagłębiem Dąbrowskim i Częstochową- stwierdził Adam Cecot, prezes Okręgu Batalionów Chłopskich w Kielcach.

Obszerny wykład na temat historii tego ruchu chłopskiego podczas okupacji, na terenie przedwojennego województwa kieleckiego, obejmującego także Miechów, Zagłębie Dąbrowskie, Częstochowę i na północy tereny do Pilicy wygłosiła Iga Zamojska z Muzeum w Sandomierzu. Wspomniała o pierwszych oddziałach Straży Chłopskiej, przekształconej potem w Bataliony Chłopskie. Przypomniała dowódców i największe bitwy.

Przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w starachowickim Michałowie osiem lat temu, odsłonięto jedyny w powicie pomnik poświęcony Batalionom Chłopskim. Tam odbywają się rocznicowe uroczystości patriotyczne tej formacji. Potem nowej ulicy, do nowego szpitala w Starachowicach nadano imię chłopskich partyzantów.

TOPNIEJĄCE SZEREGI

Koła Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Starachowicach i w powiecie starachowickim liczą tylko około 50 sędziwych członków, byłych żołnierzy “Ośki", “Bacy" i “Szarego" z terenu dawnego powiatu iłżeckiego oraz “Bystrego" i “Jarugi" z dawnego powiatu opatowskiego. Są też małżonkowie tych co zginęli podczas walk lub zmarli po wojnie. Rocznie odchodzi do wieczności około 10 chłopskich partyzantów. Koła utrzymują się tylko ze składek swoich członków. Czasami, tak jak w przypadku starachowickiej konferencji, wspomoże ich lokalna władza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie