MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O joannitach na Ponidziu. XIX Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszyły się ogromnym powodzeniem

Bartłomiej Bitner [email protected]
W XIX Pińczowskich Spotkaniach Historycznych wzięło udział wielu gości, w tym między innymi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak i jego zastępca Marek Zatorski (na pierwszym planie).
W XIX Pińczowskich Spotkaniach Historycznych wzięło udział wielu gości, w tym między innymi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak i jego zastępca Marek Zatorski (na pierwszym planie). Agnieszka Poros
O historii zakonu joannitów, który istniał w Zagości, gmina Pińczów, w XII wieku mówiono na XIX Pińczowskich Spotkaniach Historycznych. Odbyły się w poniedziałek, 28 września, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Jana Olrycha Szanieckiego w Pińczowie i - jak co roku - przyciągnęły wielu znamienitych gości.
O joannitach na Ponidziu. XIX Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszyły się ogromnym powodzeniem
Agnieszka Poros

(fot. Agnieszka Poros)

Na zaproszenie Jolanty Opoki, pani dyrektor pińczowskiej biblioteki, odpowiedzieli między innymi dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach ksiądz doktor Anrzej Kwaśniewski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wiślicy Paulina Służalska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Jerzy Znojek, burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, a także jego zastępca Marek Zatorski. Uczestników było jednak więcej, a cała sala biblioteczna, w której przeprowadzono "Spotkania", zapełniła się do ostatniego miejsca.

Głównymi gośćmi byli jednak doktor Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz doktor habilitowana Maria Starnawska z Akademii imienia Jana Długosza w Częstochowie. Historycy wygłosili referaty dotyczące joannitów na ziemiach Ponidzia, ponieważ tematem tegorocznej sesji był początek ich osadnictwa u nas i historia powstałego w Zagości ich zakonu, a dokładnie brzmiał "Z Jerozolimy nad Nidę - dzieje zakonu joannitów w Zagości".

- Pomysłodawczynią tematu była pani Alina Sosnal. Już od kilku lat chciała, by właśnie historia joannitów została poruszona na "Spotkaniach". Głównie dlatego, że byli oni dosyć mocno związani z ziemią nie tyle samego Ponidzia, co wręcz Pińczowa. Niedaleko miasta, bo w Zagości w XII wieku działał ich zakon, zwany też Zakonem Maltańskim. Na jego murach powstał później kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela - mówi Jolanta Opoka.

XIX Pińczowskie Spotkania Historyczne uświetniła też wystawa przygotowana przez Alinę Sosnal i Bogumiłę Wójtowicz. Znalazły się na niej fotografie kościoła w Zagości oraz samej miejscowości, a także zdjęcia pobliskich wsi, takich jak na przykład Winiary, czy też pamiątki po joannitach w postaci choćby ich pieczęci.
- Dla nas "Spotkania" to najważniejsza impreza biblioteczna w ciągu roku. Dlatego, że poruszamy podczas niej tematy związane z historią naszego regionu oraz z tego względu, że tylko przy tej okazji ściagamy do placówki wielu znakomitych gości, między innymi historyków, którzy zawsze coś ważnego i zarazem interesującego przytoczą - podkreśla Jolanta Opoka, dyrektor pińczowskiej biblioteki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu PIŃCZOWSKIEGO

O joannitach na Ponidziu. XIX Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszyły się ogromnym powodzeniem
Agnieszka Poros

(fot. Agnieszka Poros)

O joannitach na Ponidziu. XIX Pińczowskie Spotkania Historyczne cieszyły się ogromnym powodzeniem
Agnieszka Poros

(fot. Agnieszka Poros)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie