Wykłady prowadzili doktor nauk medycznych Leszek Smorąg - specjalista ginekologii onkologicznej, Jadwiga Zapała - specjalista promocji zdrowia, Elżbieta Parzyszek - położna. Wszyscy to pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Uczestniczki konferencji poznały zasady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, dowiedziały się, jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, dlaczego warto chronić się przed zakażeniem wirusem HPV, który jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Dowiedziały się również, na czym polega badanie cytologiczne.
Jak podkreślił doktor Leszek Smorąg, tylko niewiele ponad 20 procent mieszkanek województwa świętokrzyskiego korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. - Gdyby wykonywały to badanie regularnie co trzy lata, kobiety w naszym województwie nie umierałyby na raka szyjki macicy. Dlatego chcemy dotrzeć z informacjami o profilaktyce do jak najmłodszych kobiet.
Rocznie w województwie świętokrzyskim na raka szyjki macicy zachorowuje ponad 70 kobiet. Co roku z powodu tego nowotworu umiera w naszym regionie ponad 30 kobiet. Choroba rozwija się przez wiele lat, praktycznie nie dając żadnych objawów, natomiast można ją wykryć we wczesnym stadium wykonując cytologię - mówił Leszek Smorąg.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z doktorem Grzegorzem Gałuszką - dziekanem Wydziału Nauk Medycznych w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?