Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O promocji Zamku Królewskiego w Sandomierzu w twierdzy belgradzkiej, Budapeszcie i Bratysławie na sandomierskiej konferencji

Klaudia Tajs
O Zamkach i twierdzach w południowej i wschodniej Polsce mówił dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
O Zamkach i twierdzach w południowej i wschodniej Polsce mówił dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Klaudia Tajs
Budapeszt, Belgrad, Bratysława, to miasta których mieszkańcy poznali piękno i historię Zamku Królewskiego w Sandomierzu, jego muzealne ekspozycje oraz połączenie przeszłości z nowoczesnymi technologiami. Tak duża promocja była możliwa dzięki uczestnictwu placówki w projekcie, który podsumowano w Zamku Królewskim w Sandomierzu, podczas międzynarodowej konferencji i warsztatów „The Crown of Rivers” czyli „Korona rzek”.

Chodzi o współpracę pomiędzy twierdzami i zamkami położnymi nad Dunajem a zamkami i twierdzami położonymi nad Wisłą. Projekt był napisany przez Węgrów z Budapesztu a jego partnerami byli Serbowie z Belgradu, Słowacy z Bratysławy oraz Zamek Królewski z Sandomierza.

Mówiąc o wymiernych efektach współpracy dr Płaza przypomniał, że w Twierdzy w Golubacu, w Serbii na wystawie prezentowano Zamek Królewski z Sandomierza. Ta wystawa z Golubaca pomogła zasugerować Węgrom, że warto zwrócić się do Sandomierza. - Projekt polegał na organizacji warsztatów i konferencji, które odbywały się u wszystkich partnerów, dlatego Sandomierz był promowany także w Budapeszcie w Narodowej Galerii Sztuki, w Zamku w Bratysławie - mówi dr Dominik Kacper Płaza.dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. - Najważniejszym efektem tej współpracy oprócz powstania ulotki, wymiany doświadczeń był udział Muzeum Okręgowego w Sandomierzu w projekcie realizowanym z funduszy wyszechradzkich. Jest to doskonała możliwość korzystania z pieniędzy zewnętrznych na współpracę między krajami położonymi w środkowej Europie między Polską Słowacją, Węgrami, Czechami. Do tej współpracy można wciągać Serbów. Cały czas mamy nadzieję, że do końca stycznia uda nam się złożyć wniosek na współpracę dotyczącą Zawiszy Czarnego, który łączy Serbię z Polską a Zawisza miał swoje posiadłości również na Słowacji i Węgrzech.

Tematem podsumowującej konferencji i warsztatów w Sandomierzu było także wspólne dziedzictwo dotyczące zamków i twierdz nad Dunajem i Wisłą a także promocja tego dziedzictwa oraz kultury Europy Środkowej na rynkach rosyjskim i chińskim.
Uczestnikami konferencji byli partnerzy projektu z Budapesztu i Belgradu. Zabrakło partnerów ze Słowacji, którzy przekazali prezentację. Na zaproszenie odpowiedzieli także reprezentanci zamków i twierdz z Zamościa, Tarnobrzega, Tarnowa oraz Kazimierza nad Wisłą

O Zamkach i twierdzach w południowej i wschodniej Polsce mówił dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Konferencja i warsztaty były finansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Konferencja była zorganizowana wspólnie z partnerami Belgrade Fortress – Twierdza w Belgradzie, Buda Royal Castle – Zamek Królewski w Budapeszcie, Slovak National Museum – Słowackie Muzeum Narodowe Zamek Królewski w Bratysławie oraz Hungarian Association of Settlements’ and Regions’ Developers głównego wykonawcę w projekcie.

Organizatorem konferencji było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Fundusz Wyszehradzki.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie