Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O szczepieniach w rytmie... rap. Zobacz film

Luiza Buras, Paweł Więcek
Kadr z klipu.
Kadr z klipu.
W jaki sposób najskuteczniej bronić siebie oraz dzieci przed wirusami? Temat szczepień wraca w niecodziennej formie. Świętokrzyski poseł Piotr Liroy-Marzec oraz raper Gisu, w którego postać wciela się główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, wywołali społeczną dyskusję na temat obowiązkowych szczepień ochronnych.

Świętokrzyski poseł ruchu KUKIZ’15 Piotr Liroy-Marzec założył i stanął na czele Parlamentarnego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Razem z nim gremium to skupia czterech posłów - wszyscy są członkami obozu Pawła Kukiza. Jak wyjaśnia Piotr Liroy-Marzec, zespół jest niepolityczną i wolną od konfliktu interesów grupą parlamentarzystow, którzy wyrażają zainteresowanie problematyką szczepień ochronnych. Po co powołano to gremium?

- W celu przeprowadzenia audytu i ewentualnego stworzenia nowych podstaw prawnych w dziedzinie obowiązkowych i dobrowolnych szczepień ochronnych. Do zadań Zespołu należy między innymi zbadanie skali konfliktu interesów urzędników i lekarzy, w tym ekspertów odpowiedzialnych za polski system i program szczepień ochronnych, wyegzekwowanie od urzędów i organów odpowiedzialnych w tym zakresie rzetelnego informowania pacjentów o wszelkich możliwych skutkach ubocznych i powikłaniach po zastosowaniu szczepionek czy likwidacja sankcji za niezaszczepienie dziecka - wylicza Piotr Liroy-Marzec.

Gisu radzi szczepić

Na inicjatywę posła w swoim stylu zareagował główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, który poza godzinami pracy wciela się w postać rapera o pseudonimie Gisu. Urzędnik i muzyk w jednej osobie postanowił odnieść się do Piotra Liroya-Marca wykorzystując do tego muzykę. W internecie opublikował piosenkę, którą zadedykował legendzie polskiego rapu.

„Żeby wytłumaczyć ludziom, czasami dwoję się i troję. Dzisiaj wejdę w polemikę z posłem raperem-Liroyem” - recytuje Gisu. I przekonuje: „Wirusy oraz bakterie przecież zabić ciebie mogą. Liroy, ja cię proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep, zaszczep swoje dzieci, jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne, mogą dopaść również ciebie” - rapuje Gisu.

I w ten oto sposób temat szczepień wrócił po raz kolejny jak bumerang do publicznej dyskusji prowokując pytanie - szczepić się czy nie?

Antyszczepionkowcy działają

Przeciwnicy szczepień stanowią coraz liczniejszą grupę w województwie świętokrzyskim.
– Na koniec 2015 roku państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni zidentyfikowali łącznie 196 osób - rodziców lub opiekunów prawnych, którzy nie poddali dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym w terminach wskazanych przez lekarza oraz nie przedstawili zaświadczeń o przeciwwskazaniach do tych szczepień – informuje Marzena Haponiuk, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Były to najczęściej efekty świadomych decyzji rodziców, nie zaś ich zaniedbania. Wśród wskazanych 196 osób aż 121 podało, że na ich decyzje miały wpływ tak zwane ruchy antyszczepionkowe. Niestety, podobnie jak w całej Polsce obserwujemy wzrost liczby osób uchylających się od obowiązkowych szczepień - na koniec 2014 roku było ich 135 - dodaje Marzena Haponiuk.

Można przekonać

- Rodzice najczęściej boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ich decyzję ugruntowują błędne z naukowego punktu widzenia doniesienia, które wykazują powiązanie szczepień z pewnymi jednostkami chorobowymi. Te doniesienia później są odwoływane, ale uprzedzenia rodziców pozostają – zauważa Marzena Haponiuk.

Dlatego przedmiotem działań państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych jest rzetelne informowanie rodziców i opiekunów o znaczeniu szczepień. – Z dużą skutecznością przedstawiamy fakty, dane statystyczne, informujemy o obowiązku prawnym. Standardowe postępowanie wobec środowisk uchylających się od obowiązku szczepienia dzieci obejmuje działania edukacyjne i informacyjne, a w przypadku ich nieskuteczności, wdrażana jest egzekucja administracyjna, która polega na skierowaniu do opiekuna dziecka upomnienia, tytułu wykonawczego i w końcu postanowienia o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia - dodaje Haponiuk.

Jakie są szczepionki obowiązkowe i zalecane?

- Nie obowiązkowe (bezpłatne) szczepienia dotyczą: gruźlicy, WZW typu B, błonicy, krztuśca, polio, odry, świnki, różyczki, tężca, zakażeń Hib oraz dla wybranych grup szczepienia przeciw ospie wietrznej, wściekliźnie i inwazyjnym zakażeniom wywołanym przez pneumokoki.

-Dodatkowo zalecane są (płatne) szczepienia przeciw: biegunkom rotawirusowym, WZW typu A, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, ospie, zakażeniom wywoływanym przez meningokoki, HPV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie