Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O szczodrokach w sandomierskim Muzeum Okręgowym. "Smaki dziedzictwa" to temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Czym są szczodroki? Kiedy obchodzono „szczodre dni”? W jakim celu „chodzono po szczodrokach”? Co mają z tym wspólnego kolędnicy? Na te i wiele innych pytań usłyszeli odpowiedź uczestnicy  etnograficznego spotkania edukacyjnego poświęconego zawichojskiej tradycji wypiekania szczodroków w Muzeum Okręgowym, w Sandomierzu.
Czym są szczodroki? Kiedy obchodzono „szczodre dni”? W jakim celu „chodzono po szczodrokach”? Co mają z tym wspólnego kolędnicy? Na te i wiele innych pytań usłyszeli odpowiedź uczestnicy etnograficznego spotkania edukacyjnego poświęconego zawichojskiej tradycji wypiekania szczodroków w Muzeum Okręgowym, w Sandomierzu. archiwum Muzeum Okręgowe Sandomierz
Czym są szczodroki? Kiedy obchodzono „szczodre dni”? W jakim celu „chodzono po szczodrokach”? Co mają z tym wspólnego kolędnicy? Na te i wiele innych pytań usłyszeli odpowiedź uczestnicy etnograficznego spotkania edukacyjnego poświęconego zawichojskiej tradycji wypiekania szczodroków w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Spotkanie zorganizowano pod hasłem "Smaki dziedzictwa" w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Spotkanie etnograficzne poświęcone zwichojskiej tradycji wypiekania szczodroków, pieczywa obrzędowego związanego z obchodami szczodrych dni od Bożego Narodzenia do Święta Trzech Króli poprowadziła kustosz Kinga Kędziora-Palińska z Muzeum Okręgowego, autorka książki pt. "Miasto movie o tradycji- obrzędy, zwyczaje i tradycje ludowe w przestrzeni miejskiej Sandomierza, Zawichostu i Koprzywnicy". - Przed laty gospodynie wypiekały szczodroki z okazji Objawienia Pańskiego - Trzech Króli - tłumaczy Kinga Kędziora Palińska. - Święto było uroczystym zakończeniem okresu Bożego Narodzenia, choć zdarzało się, że w niektórych miejscowościach np. w Zawichoście wypiekano je już od drugiego dnia świąt, czyli 26 grudnia – św. Szczepana, kiedy to rozpoczynały się obchody kolędnicze. Szczodroki to małe drożdżowe rogaliki, którymi dzielono się z sąsiadami i składano sobie życzenia; wręczano je również dzieciom i kolędnikom odwiedzającym w tym okresie domostwo. Chodzenie po szczodrokach miało związek z głęboko pojętym znaczeniem rytuałów rocznego cyklu obrzędowego – jest materialnym przejawem dawnych ważnych treści tych zwyczajów: pozytywnego przesłania dzielenia się z innymi.

Mimo niesprzyjającej pogody chętnych do poznania tradycji wypiekania szczodroków nie zabrakło. - Jestem bardzo szczęśliwa, że mimo niesprzyjającej pogody tylu gości do nas przyjechało - powiedziała Kinga Kędziora Palińska. - Cieszy mnie ich zainteresowanie. Uważam, że podtrzymywanie tych regionalnych tradycji kulinarnych to świetny pomysł i zachęcam, aby promować to, co nasze, co lokalne, to co sandomierskie. No i zawichojskie.

Ten tradycyjny wypiek wpisany został na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie