MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Obchody 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost. Wśród składających wiązanki posęł Marek Kwitek, burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka i wójt Mirca w powiecie starachowickim Mirosław Seweryn.
Obchody 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Czyżowie Szlacheckim w gminie Zawichost. Wśród składających wiązanki posęł Marek Kwitek, burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka i wójt Mirca w powiecie starachowickim Mirosław Seweryn.
- Uroczystości patriotyczne w Czyżowie Szlacheckim mają symboliczny charakter, gdyż chcemy oddać hołd przedstawicielom trzech stanów, którzy podjęli wspólną walkę z rosyjskim zaborcą o niepodległą Rzeczpospolitą - mówił poseł Marek Kwitek przed złożeniem kwiatów na grobach Jadwigi Prendowskiej, Jadwigi Świątkiewiczowej i Antoniego Szelągiewicza, podczas uroczystości patriotycznych w Czyżowie Szlacheckim z okazji 159 rocznicy wybuchu powstania styczniowego i bitwy pod Słupczą.

Organizator uroczystości, burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka podkreśla wagę takich uroczystości w życiu mieszkańców.

- To wielki szacunek z gminy Zawichost, które brały czynny udział w wydarzeniach Powstania Styczniowego - mówiła burmistrz.

- Takie obchody są bardzo ważne dla osób, mieszkańców, które z przekazów rodzinnych mogą dowiedzieć się na temat swoich przodków, z których są dumni. Uważam, że bez szacunku dla naszych przodków, którzy brali udział w zrywach powstańczych, nie możemy budować naszej tożsamości

- dodawała burmistrz Katarzyna Kondziołka.

W uroczystościach w Czyżowie Szlacheckim wzięła udział także delegacja gminy Mirzec z wójtem Mirosławem Sewerynem na czele. Wójt przyjechał do Czyżowa ponieważ z Mirca pochodziła Jadwiga Prendowska.

Jak mówił poseł Marek Kwitek, ksiądz Stanisław Świątkiewicz reprezentuje duchowieństwo, Jadwiga Prendowska - ziemiaństwo i Antoni Szelągiewicz stan włościański.

- Jest wielce prawdopodobne, że ich koleje życia splotły się w Czyżowie Szlacheckim, poprzez dwór Prendowskich i kościół - dodał poseł. - Przykładem księdza budzącego sumienie narodu jest ksiądz Stanisław Świątkiewicz, wybitny przedstawiciel sandomierskiego duchowieństwa, proboszcz w Czyżowie Szlacheckim, który był bardzo mocno zaangażowany w budzenie świadomości narodowej. Świątkiewicz organizował manifestacje religijno-patriotyczne, nabożeństwa żałobne za poległych manifestantów w lutym i kwietniu 1861 roku w Warszawie, brał udział w patriotycznych procesjach i obchodzonych uroczystościach rocznic narodowych. Wziął także udział w zjeździe duchowieństwa Diecezji Sandomierskiej w październiku 1862 roku w Świętomarzy, na którym Diecezja Sandomierska jako pierwsza zgłosiła swój akces do Komitetu Centralnego Narodowego. Ksiądz Świątkiewicz był jednym z trzech delegatów reprezentujący nasze duchowieństwo w rozmowach w Warszawie. Najbardziej znaną kobietą uczestniczącą w Powstaniu Styczniowym była przedstawicielka ziemiaństwa Jadwiga Prendowska, emisariuszka Rządu Narodowego, kurierka generała Mariana Langiewicza, naczelnika wojskowego województwa sandomierskiego. Prendowska otrzymała również nominację na opiekunkę rannych i chorych w województwie sandomierskim, tworzyła medyczną strukturę powiatową, wydawała rozporządzenia dotyczące dostarczania żywności, leków czy bielizny. Za udział wraz z mężem w powstaniu zapłaciła ogromną cenę, zesłaniem na Sybir, utratą majątku i tułaczy los przez resztę życia, ale zawsze wierzyła w Polskę. Ogromnym sukcesem Powstania Styczniowego było uwłaszczenie włościan i rozpoczęcie procesu, który doprowadził do wytworzenia się wśród stanu chłopskiego poczucia polskości i wciągnięcie go w pracę niepodległościową. Długofalowym skutkiem mądrego myślenia przywódców Powstania było to, że synowie chłopscy dobrowolnie stanęli do walki z bolszewikami w obronie Polski i wygrali bitwę warszawską, czując się przynależnymi do narodu polskiego, dążącego do posiadania własnego, niepodległego państwa. Przykładem słuszności tych działań jest uczestnik Powstania Styczniowego Antoni Szelągiewicz, syn chłopski, kowal z zawodu, który doczekał wolnej Polski a którego życie stanowi realizację powstańczego testamentu - mówił poseł Kwitek.

Po złożeniu kwiatów odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i powstańców styczniowych w kościele Wszystkich Świętych i świętego Jana Nepomucena.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie