Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 78. rocznicy pacyfikacji Opatowca - w kościele i na cmentarzu. To były tragiczne dni. Nie można o nich zapomnieć. Zobaczcie zdjęcia

Beata Adamczyk
Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu Henryk Kryca składają wieniec przed mogiłą.
Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu Henryk Kryca składają wieniec przed mogiłą. Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu
W piątek, 29 lipca odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar mieszkańców Opatowca pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza Grzegorza Szlenka - proboszcza Parafii pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Opatowcu.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Opatowcu przybliżyły wydarzenia tamtych tragicznych dni odczytując wspomnienia ocalałych z pacyfikacji świadków – ówczesnych mieszkańców Opatowca. Przed mszą świętą odczytano listę Ofiar Pacyfikacji, prosząc o modlitwę w ich intencji.

W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowcu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

„Rozkwitały pąki białych róż" na rocznicy pacyfikacji Opatowca

Wiersz „Pocałunek" Krzysztof Kamila Baczyńskiego oraz utwór Marii Kłos napisany przed laty na tę okoliczność, zaprezentowane przez Paulinę Pietrzyk, pokazały dramat wojennego pokolenia Polaków. Gabriela Popiel, przygotowana przez Wiesława Tomala i przy jego akompaniamencie, zaśpiewała patriotyczną piosenkę „Rozkwitały pąki białych róż".
W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu - Henryk Kryca wraz z radnymi, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łukasz Marzec, Skarbnik Miasta i Gminy Anna Klimaszewska-Luty, delegacja Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszaru Południowego z Prezesem Małgorzatą Janiec, przedstawiciele Stowarzyszenia Armii Krajowej Inspektoratu Maria 106 Dywizji Piechoty z Prezesem Ryszardem Chećko, dyrektor Instytucji Kultury - Beata Adamczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie Tomasz Paluch, sołtys Opatowca Alfred Minior wraz z Radą Sołecką, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Opatowiec Janina Siemieniec, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Opatowcu Ryszard Kłos, harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy gminy Opatowiec i goście.

Po zakończeniu uroczystości zebrani udali się na cmentarz parafialny w Opatowcu, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze pod mogiłą upamiętniającą ofiary mordu sprzed 78 lat.

Burmistrz Miasta i Gminy składa podziękowanie wszystkim uczestnikom uroczystości oraz osobom zaangażowanym w organizację 78 rocznicy pacyfikacji Opatowca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie