MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
W Sandomierzu na Cmentarzu Katedralnym oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Po uroczystym apelu, złożono kwiaty i zapalono znicze.
W Sandomierzu na Cmentarzu Katedralnym oddano hołd Żołnierzom Wyklętym. Po uroczystym apelu, złożono kwiaty i zapalono znicze. Klaudia Tajs
Przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się piątkowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były przemówienia, modlitwa i honorowa salwa żołnierzy 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego.

Przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka” na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu rozpoczęły się piątkowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były przemówienia, modlitwa i honorowa salwa.

Modlitwę za poległych odprawił ksiądz dokotr Jerzy Dąbek.

Następnie przypomniano postać podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka". W swoim przemówieniu poseł sandomierski Marek Kwitek wrócił do daty i okoliczności aresztowania "Kruka". - W kwietniu 1945 roku, jak każdy chciał spędzić Wielkanoc z rodziną - mówił poseł Kwitek. - Wtedy został aresztowany. Przewieziony d Staszowa, a następnie do Sandomierza. Potem do Kielc i Warszawy. Po bardzo ciężkich przesłuchaniach zmarł. Tak przynajmniej mówią dokumenty. Postać Wiktorowskiego przywracana jest do świadomości zbiorowej mieszkańcom Sandomierza i ziemi sandomierskiej. Ukoronowaniem tych działań jest to, że dzisiaj mamy do czynienia z doniosłym faktem, ponieważ pułkownik Wiktorowski zostaje patronem 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Czyli wraca do swoich. Nasi żołnierze będą służyć pod tak chlubnym patronatem.

Głos zabrał także Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który mówił między innymi o tym jak ważna jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy przez długie lata nie istnieli na kartach historii.

Po przemówieniach nadszedł czas na chwilę zadumy oraz na złożenie kwiatów przez delegacje samorządowców, stowarzyszeń, szkół, służb mundurowych. Zapalono także znicze.

Zwieńczeniem uroczystości na Cmentarzu Katedralnym był przemarsz uczestników w blasku pochodni z narodową flagą do Kościoła Świętego Józefa, gdzie odprawiona została msza w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Niezłomnych i ppłk Antoniego Wiktorowskiego "Kruka".
W Sandomierzu kontynuacją obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się w niedziele, 3 marca. Start o godzinie 12 w parku miejskim przy wieży ciśnień.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie