MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w Chmielniku

oprac. Dorota Kułaga
Głównie wirtualnie, ale i w formie wizyty niewielkich delegacji w miejscach pamięci o Żydach – tak w Chmielniku wyglądają obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Przypada on 27 stycznia.
Głównie wirtualnie, ale i w formie wizyty niewielkich delegacji w miejscach pamięci o Żydach – tak w Chmielniku wyglądają obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Przypada on 27 stycznia. Fot. Łukasz Rysiak
Głównie wirtualnie, ale i w formie wizyty niewielkich delegacji w miejscach pamięci o Żydach – tak w Chmielniku wyglądają obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Przypada on 27 stycznia.

Organizatorem jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
W środę za pomocą strony internetowej placówki, profilu Facebook oraz kanału YouTube będzie można wysłuchać wykładu dr. Tomasza Domańskiego z kieleckiej Delegatury IPN pt. „Zagłada na Kielecczyźnie” oraz obejrzeć prezentację filmową o Zagładzie w Chmielniku na podstawie wspomnień Ester i Ejzela Ledermanów. Zostały one przygotowane specjalnie z powodu Dnia Pamięci, na podstawie książki „Ukryci, aby przeżyć” autorstwa Esther Gutman Lederman i Ejzel Ledermana.
Zostanie także udostępniony film „Październik był miesiącem naszego zniszczenia”, przypominający etapy deportacji do Treblinki z chmielnickiego getta.

Od kilku dni delegacje uczniów, wolontariuszy, harcerzy i zuchów zapalają znicze, składają kamienie i kwiaty w miejscach pamięci: na cmentarzu przy ul. Mruczej, na najstarszym cmentarzu żydowskim przy synagodze, pod tzw. Drzewem Pamięci. Towarzyszy temu krótka lekcja historii.

W Chmielniku Niemcy utworzyli getto w pierwszych miesiącach 1941 roku. Obejmowało ono zasięgiem całe miasto Chmielnik z wyłączeniem ulic przyległych bezpośrednio do pól. Umieszczono w nim w październiku 1942 r. około 13 000 osób.
1 październiaka1942 r. ok. 1000 młodych mężczyzn i kobiet zostało przymusowo wysiedlonych do przejściowego obozu pracy w Skarżysko-Kamiennej.

Pozostających w getcie wykorzystywano do różnych robót, np. drogowych. W czasie istnienia getta zastrzelonych zostało około 350 osób ludności żydowskiej. Zwłoki pomordowanych pochowane zostały: około 250 osób na cmentarzu żydowskim, około 100 osób na cmentarzu starym katolickim. Podczas likwidacji getta, wszystkie osoby w okresie od 6 października 1942 r. do marca 1943 r. zostały wywiezione do niemieckiego obozu Zagłady w Treblince.

27 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To także rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie