Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obok pałacu biskupów krakowskich w Kielcach archeolodzy natrafili na kolejną niespodziankę

Lidia Cichocka [email protected]
Mur, na którym stoi archeolog Waldemar Gliński to pozostałość nieznanej, potężnej budowli.
Mur, na którym stoi archeolog Waldemar Gliński to pozostałość nieznanej, potężnej budowli.
Kończące się wykopaliska na Zamkowym Wzgórzu nie przyniosły odpowiedzi a jedynie kolejne pytania

Na zakończenie wykopalisk na północnym dziedzińcu obok pałacu biskupów krakowskich archeolodzy natrafili na kolejną niespodziankę. W poprzednich wykopach odsłonili plątaninę murów i kilka posadzek jednak największy i najstarszy w tej części mur pokazał się w ostatniej chwili.

- Sięga na głębokość 3,8 metra, do warstwy calca, czyli takiej pod którą już nic nie ma pod wzgledem archeologicznym i był budowany bardzo starannie - mówi prowadząca wykopaliska Justyna Trojan. Nadzorujący prace wykopaliskowe Waldemar Gliński nie ma wątpliwości, że jest to najstarszy w tym miejscu, pochodzący z XVI - XVII wieku fragment budowli, powstał zanim biskup Jakub Zadzik zbudował obecny pałac.

Waldemar Gliński rok wcześniej odsłonił fragmenty muru w narożniku skrzydła północnego i przyjął, że to pozostałość po dworze biskupa Tomickiego. Nie mógł kontynuować badań po drugiej stronie budynku, ale teraz zastanawia się czy odkryty mur nie jest częścią tego dworu.

- Budowla, której jest fragmentem musiała być potężna - mówi. W murze zachowało się wcięcie, jego ściany są otynkowane i to pokazuje, że była to wewnętrzna ściana. Niestety, nie można prześledzić dalszego przebiegu muru, bo od strony skrzydła zapewne w czasie jego budowania, został on rozebrany. Na kontynuowanie prac archeologicznych w druga stronę nie ma pieniędzy, wykopaliska związane są z przygotowanie parkingu na dziedzińcu północnym .

- W tej sytuacji ciągle mamy więcej pytań niż odpowiedzi na nie - mówi Gliński. - Nie uda nam sie ustalić jakie były fazy zabudowywania Zamkowego Wzgórza, ale z pewnością zanim biskup Zadzik postawił pałac mieściły się tu potężne budynki, na ich pozostałościach wznoszono kolejne budynki gospodarcze.

Archeolog przypomina, że w średniowieczu Zamkowe Wzgórze wyglądało zupełnie inaczej, teren na którym wystawiono kościół opadał bardzo stroma skarpą w stronę dzisiejszego Rynku. Ślady niwelowania terenu, powiększania placu prze nadsypywanie, widoczne są do dzisiaj.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie