Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona sądu w Opatowie przed likwidacją - radni piszą do ministerstwa

/MLE/
W 2007 roku Sąd Rejonowy w Opatowie został rozbudowany.
W 2007 roku Sąd Rejonowy w Opatowie został rozbudowany. Michał Leszczyński
Radni powiatu opatowskiego wysłali do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo, w którym sprzeciwiają się propozycji resortu dotyczącej zmian w polskim sądownictwie, a co za tym idzie ograniczeniu roli Sądu Rejonowego w Opatowie.

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarła do rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości zakładające likwidację 115 małych sądów, w których jest mniej niż 14 etatów sędziowskich. W ich miejsce miałyby powstać wydziały zamiejscowe większych Sądów Rejonowych. Opatowski sąd stałby się więc wydziałem zamiejscowym ostrowieckiego sądu.

BĘDĄ WALCZYLI

"Sądownictwo na szczeblu powiatowym było od lat jednym z podstawowych elementów funkcjonowania administracji publicznej (…) Oparło się ono w niezmienionej strukturze totalitarnemu systemowi ostatnich dziesięcioleci XX wieku. Stanowiąc fundament miastotwórczych działań na poziomie lokalnym gwarantowało obywatelom bezpieczeństwo i ochronę praw w najistotniejszych życiowo sprawach. Niestety, działania w tej mierze, podejmowane obecnie przez resort sprawiedliwości odbieramy, jako odwrócenie się od tych pozytywnych tendencji, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia zagwarantowanej w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zasady "dogodnego dostępu do sądu"" - napisali radni w oświadczeniu.

Zbigniew Wołcerz, przewodniczący Rady Powiatu Opatowskiego przypomniał, że niedawno budynek opatowskiego sądu został rozbudowany. Według przewodniczącego, zmiany bezpośrednio uderzą w funkcjonowanie samorządów. Jak zakłada projekt rozporządzenia, stworzone byłyby tylko dwa wydziały zamiejscowe: karny i cywilny. Z opatowskiego sądu zniknąłby więc wydział rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych, z którego na co dzień - jak zauważa Wołcerz - korzystają przecież nie tylko mieszkańcy, ale samorządy.

"Mając na uwadze interes społeczny mieszkańców powiatu opatowskiego Rada Powiatu zwraca się z prośbą o odstąpienie od wszelkich projektów i prób ograniczania zakresu funkcjonowania Sądu Rejonowego w Opatowie" - zaznaczają radni w petycji.

Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski, wyraził obawę, że plany resortu mogą być drogą do całkowitego zamknięcia sądu w tym mieście. - Nie dopuścimy do jakiejkolwiek likwidacji. Oszczędności względem strat społecznych będą niewspółmierne małe. Nie możemy na to pozwolić - grzmi starosta opatowski.

NIE PIERWSZY RAZ

Na przestrzeni kilku lat to nie pierwsze zapowiedzi likwidacji opatowskiej Temidy. W 2009 roku były już podobne plany. Wtedy Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Andrzeja Czumę poinformowało, że powstał zespół racjonalizacji struktury organizacyjnej sądownictwa. Choć nie opracowano listy sądów do zmiany struktury, to wiadomo było, że zmiany nie ominęłyby opatowskiego sądu. W 2009 roku, podobnie jak teraz, podstawowym kryterium miała być liczba pracujących sędziów - do dziesięciu.

W 2011 roku planowano też zlikwidować Prokuraturę Rejonową w Opatowie. Jej obowiązki miała przejąć prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas ostatniej wizyty w Opatowie, Konstanty Miodowicz, świętokrzyskim poseł Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że likwidacji opatowskiej prokuratury na razie nie będzie.

Ostatnio jurysdykcja opatowskiego sądu i prokuratury została powiększona o gminy Tarłów i Ożarów, wcześniej obsługiwane przez Sandomierz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie