MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Opatowa coraz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Zobacz jak wyglądają prace

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Obwodnica Opatowa co raz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Na zdjeciu prace przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie.
Obwodnica Opatowa co raz bardziej widoczna. Powstają mosty, wiadukty i estakady. Na zdjeciu prace przy ulicy Świętokrzyskiej w Opatowie. Sandra Krakowiak
Drogowcy prowadzą intensywne prace przy budowie obwodnicy Opatowa. Kierowcy i mieszkańcy mogą oglądać już efekt tych prac. Coraz wyraźniej widać mosty, wiadukty i estakady. Co zostało wykonane?

Prace przy budowie obwodnicy Opatowa

Każdy, kto wjeżdża do Opatowa może zauważyć postęp pracy przy budowie obwodnicy miasta. Widać już estakady, mosty i wiadukty.

Jak wynika z informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, większość prac przekroczyła już poziom 50 procent wykonania. Prace drogowe polegające na odhumusowaniu wynoszą 97 procent, nasypy i wykopy wykonane są w ponad 60 procentach. W 100 procentach wykonano już prace rozbiórkowe oraz wycinkę drzew i krzewów. Prowadzone są roboty przy podbudowach pomocniczych i zasadniczych. Roboty branżowe, czyli energetyka, teletechnika, wodociągi, kanalizacja sanitarna, gaz oraz budowa kanalizacji deszczowej zostały wykonany prawie w 100 procentach.

Wykonawca prowadzi także prace przy obiektach mostowych. Przypomnijmy, że przy obwodnicy Opatowa powstaną 4 estakady, 2 mosty: w ciągu drogi S74 nad drogą gminną i w ciągu drogi krajowej numer 9 nad rzeką Grabówką, 6 wiaduktów: w ciągu „łącznika” do krajowej 74, „węzłowy” na Węźle Opatów, w ciągu S74 nad drogą powiatową DP0723T, w ciągu drogi gminnej DG 358009T nad drogą S74, nad drogą DK9 w ciągu „łącznicy” na Węźle Opatów oraz w ciągu drogi powiatowej DP0705T nad drogą DK9.

Obwodnica Opatowa to bardzo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Przez miasto przebiegają dwie ważne trasy krajowe o bardzo dużym natężeniu ruchu: Sulejów - Kielce – Kraśnik oraz Radom – Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Przez miasto obie te trasy biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. 

Nowoczesna obwodnica Opatowa

Obwodnica Opatowa będzie miała około 12 kilometrów. W większości będzie przebiegać nowym śladem i będzie drogą klasy GP, czyli drogą główną ruchu przyspieszonego. Powstaje po południowo-zachodniej stronie Opatowa.

W przyszłości będzie także stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.  Odcinek biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie w przyszłości projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej numer74 poprowadzony na północ od miasta.

W ramach obwodnicy planowane są dwa węzły drogowe: węzeł Opatów na skrzyżowaniu istniejącej drogi numer 9 z jej przyszłym przebiegiem i z planowanym tak zwanym łącznikiem północnym do drogi krajowej numer 74 oraz węzeł Marcinkowice na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową numer 9 zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką numer 757 do Staszowa.  

Nowa droga przebiegać będzie przez gminy Opatów, Lipnik i Sadowie. Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej numer 74 z nowym przebiegiem drogi krajowej numer 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej „dziewiątki” planowane są bezkolizyjne ronda. W ramach inwestycji powstaną obiekty inżynierskie - estakady, wiadukty, mosty, przejścia dla zwierząt i przepusty. 

Planowane jest wykonanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
 
Obwodnicą mamy pojechać na początku 2025 roku. Jej budowa będzie kosztować ponad 430 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie