Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Opatowa coraz bliżej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła o ważną decyzję

Michał Kolera
Tak wygląda rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant obwodnicy.
Tak wygląda rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant obwodnicy. archiwum GDDKiA
Coraz bliżej obwodnicy Opatowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła niedawno o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. To ważny krok na drodze budowy tej drogi.

We wniosku do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska znalazły się trzy warianty i jeden podwariant przebiegu obwodnicy, wszystkie biegnące mniej więcej w tym samym korytarzu. Jeden z wariantów jest rekomendowany przez dyrekcję. Co da opatowianom nowa droga?

Koszmarne warunki

Opatów leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg. Są to krajowe szosy numer 74 i 9. Pierwsza biegnie z Sulejowa w województwie łódzkim przez Kielce, Annopol do Kraśnika , druga łączy Radom przez Ostrowiec, Klimontów z Rzeszowem. Natężenie ruchu na tych kierunkach jest ogromne każdego dnia. Rezultat jest taki, że Opatów jest „rozjeżdżany” codziennie przez tysiące samochodów osobowych i ciężarówek, zmierzających w cztery strony świata. Oznacza to ogromny hałas i uciążliwość dla wszystkich mieszkańców stolicy powiatu. Nie mówiąc już o korkach, które utrudniają opatowianom codzienną egzystencję.
Najważniejsze kierunki

W projektach zaplanowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad znalazły się dwa węzły drogowe nazywane roboczo węzłami „Marcinkowice” i „Opatów”. Każdy z nich będzie umożliwiał wygodny ruch we wszystkich najważniejszych kierunkach, to znaczy w stronę Kielc, Ostrowca, Zamościa, Sandomierza oraz Staszowa. Dzięki obwodnicy, nikt kto nie będzie tego chciał, nie wjedzie do Opatowa. Miasto będzie omijane od południa, zachodu i północy.

To kluczowa decyzja

Wniosek, który Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, to ważny krok na drodze do budowy obwodnicy. Dlaczego?

- Na tym etapie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska właściwie zadecyduje o ostatecznym przebiegu obwodnicy - mówi Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Dróg Krajowych i Autostrad. - Dla wybranego wariantu wykonawca opracuje koncepcję programową. Dokument ten umożliwi opracowanie materiałów przetargowych i ogłoszenia przetargu w trybie „projektuj i buduj”. Po wykonaniu projektu budowlanego wykonawca będzie mógł składać wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Finalem tych przygotowan jest budowa- tłumaczy Małgorzata Pawelec.

W związku z tym, że formalności pozostała jeszcze cała masa, Na rozpoczęcie budowy trzeba jeszcze poczekać. Jak długo?

- Można aktualnie powiedzieć, że obwodnica Opatowa jest zapisana w programie budowy dróg krajowych do roku 2023. To dokument przyjęty przez Radę Ministrów. Droga jest na liście podstawowej, to znaczy, że na jej realizację są zaplanowane środki finansowe w kwocie około 500 milionów złotych. Wszystko zależy od tego, kiedy zakończą się prace przygotowawcze I kiedy będzie można ogłosić przetarg na realizację. całkowity koszt inwestycji będzie znany po otwarciu ofert przetargowych- mówi Małgorzata Pawelec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie