Ocena burmistrzów i wójtów w powiecie jędrzejowskim - podsumowanie

Redakcja
Mijają trzy lata rządów burmistrzów i wójtów w tej kadencji. Czas na ocenę. Przez ostatnie tygodnie każdy mógł wyrazić swoją opinię, głosując na „tak” lub „nie”. Wybieraliśmy samorządowca 2017 roku w powiecie jędrzejowskim oraz w całym województwie świętokrzyskim. Tytuły zostaną wręczone podczas gali, w piątek 8 grudnia w Kielcach.

CZYTAJ: WYWIAD Z TADEUSZEM DOMIŃCZAKIEM, SAMORZĄDOWCEM ROKU W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM

PRZEJDŹ DO: WYNIKÓW GŁOSOWANIA W POWIECIE JĘDRZEJOWSKIM

Zdecydowanym zwycięzcą jest Tadeusz Domińczak, wójt Sobkowa, który zebrał najwięcej głosów na plus.

Drugi wynik na plus osiągnął Tadeusz Soboń, wójt Oksy.

- Najważniejsze jest dla mnie zrobienie kanalizacji w Oksie i Popowicach. Przygotowujemy się właśnie do ogłoszenia przetargu i pod koniec roku z pewnością go ogłosimy. Mamy podpisaną preumowę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na ponad 30 milionów złotych właśnie na ten cel - wyjaśnia wójt Oksy, Tadeusz Soboń.

Nie mniej ważnie były dal wójta w tym roku drogi gminnej lokalne, na które pozyskano pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli dofinansowanie z funduszy unijnych. Udało się też pozyskać pieniądze z ministerstwa i wyremontować drogi powodziowe. W sumie w tym roku w gminie wykonano prace na odcinku sześciu kilometrów.

- Również z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało nam się pozyskać 900 tysięcy na wykonanie 46 sztuk przydomowych oczyszczalni ścieków i mam nadzieję, że jeszcze do końca tego roku uda się je zamontować - dodaje wójt Oksy Tadeusz Soboń.

W sumie w poprzednim rozdaniu udało się zamontować już 382 takie przydomowe oczyszczalnie ścieków, a mimo to zainteresowanie nimi wciąż jest w gminie duże, dlatego władza szuka różnych możliwości pozyskania dodatkowych pieniędzy z zewnątrz, właśnie na ten cel.

Dodatkowo w tym roku zdecydowano o przeznaczeniu 280 tysięcy złotych na fundusz sołecki, co pozwoli poszczególnym miejscowościom na realizację swoich lokalnych zadań.

W przyszłym roku gmina chce się skupić na dalszej modernizacji dróg i oczywiście kanalizacji, bo to kosztowna inwestycja.

Trzecie miejsce w ocenie za rok 2017 zajęła Monika Bolewska, wójt Nagłowic.

- W tym roku przede wszystkim skupiliśmy się na inwestycjach drogowych i to tych gminnych, jak i powiatowych oraz oczywiście remontach doraźnych poszczególnych dróg. Ponadto zakupiliśmy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagłowicach i specjalistyczny sprzęt za ponad 30 tysięcy złotych - mówi wójt gminy Nagłowice, Monika Bolewska.

Ważne było też odpowiednie doposażenie placówek oświatowych, remonty świetlic wiejskich.

W przyszłym roku gmina Nagłowice szykuje się do termomodernizacji budynków użyteczności publicznej za milion osiemset tysięcy złotych oraz kosztownej rewitalizacji gminy za 5 milionów 300 tysięcy złotych.

To działanie rozłożone zostało na kilka lat , w ramach którego zostanie wyremontowanych kilka dróg, termomo-dernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach, renowacja słynnego, zabytkowego Dworku Reja w Nagłowicach, przebudowa przedszkola w Nagłowicach oraz budowa i renowacja boisk.

Gmina uczestniczy też w „Latającej Akademii Edukacji Cyfrowej”

- Będziemy uczyć seniorów korzystania z Internetu, pod względem między innymi zakładania kont bankowych, czy odtwarzania treści multimedialnych - dodaje wójt Na-głowic.

W tym roku ruszyła w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ruszyła też pomoc żywnościowa dla osób najbardziej potrzebujących.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na dwóch włodarzy, którzy w tym roku są na minusie. Zbigniew Huk, wójt Imielna oraz Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa pomimo głosów na plus, więcej uzbierali tych na minus.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie