Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych Rady Powiatu Opatowskiego. Zagłosuj i sprawdź wyniki

Michał Kolera
Michał Kolera
Rozpoczynamy tegoroczną akcję „Mała Ojczyzna - duża sprawa”. Oceniamy samorządowców po pierwszym roku pracy w kadencji 2018-2023.
POWIAT OPATOWSKI

____________________

Przez kilka najbliższych tygodni będziemy oceniać radnych kolejnych samorządów oraz burmistrzów, wójtów i zarząd powiatu. Rozpoczynamy od oceny radnych Rady Powiatu Opatowskiego wybranych w październiku 2018 roku. Wybieramy trzech najlepszych radnych ostatniego roku.

Rada rozpoczęła działalność w listopadzie 2019. Radni przyznają, że choć są między nimi różnice polityczne, to jednak praca przebiega merytorycznie.

Najważniejszy szpital

Kluczowym zadaniem, z którym musiała zmierzyć się rada, była sprawa szpitala w Opatowie. Placówka była w fatalnej kondycji i pogrążyła się stagnacji. Co pewien czas lecznicą wstrząsały kolejne afery i skandale.

Po upływie niemal roku można bez wątpienia napisać, że w tej palącej kwestii udało się opatowskiej radzie powiatu, wspólnie z zarządem powiatu zrobić ogromnie dużo. Praktycznie bezboleśnie dla pacjentów odbyło się przekazanie lecznicy pod kontrolę samorządu od poprzedniego zarządcy. Placówce nadano imię świętego Leona. Teraz radni razem z zarządem pracują nad odbudowaniem mocno nadszarpniętego wizerunku szpitala. To nie wszystko, trzeba bowiem jeszcze uzupełnić braki w kadrze lekarskiej, personelu medycznym oraz sprzęcie, który jest dość zużyty. Rada wygospodarowała na to pieniądze z rezerwy budżetowej, a starosta stara się o duże pieniądze z zewnątrz. Udało się to już z dzienną opieką medyczną, w kolejce czeka jeszcze telemedycyna i wiele innych rozwiązań, które polepszą standardy opieki medycznej nad przebywającymi w placówce pacjentami.

Pracują nad edukacją

Dużo udało się zrobić w dziedzinie edukacji. Matury w szkołach podległych powiatowi wypadły całkiem nieźle. W tym roku placówki te opuściło około 600 uczniów, a do pierwszych klas przyszło około 800 . Dobre obłożenie jest także w szkołach specjalnych. Udało się to dzięki sprofilowaniu oferty edukacyjnej. Przykładowo, w Niemienicach w gminie Sadowie zostało uruchomione centrum leczenia autyzmu. Z kolei w Sulejowie jest zapewniona oferta dla niepełnosprawnych ruchowo. To ważny sektor, bo pracuje w nim wielu mieszkańców powiatu opatowskiego.

Rada podjęła uchwałę o dostosowaniu szkolnictwa branżowego do potrzeb rynku. Udało się na to pozyskać spore pieniądze. Przedsięwzięcie dotyczy głównie Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie oraz Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, popularnej szkole „na Górce”.

Transport ważny

W powiecie opatowskim ciągle aktualny jest temat dróg. Decyzją rady na wniosek zarządu powiatu zabezpieczono pieniądze na rozbudowę infrastruktury drogowej. Chodzi głównie o szosy i chodniki, ale także jeden most.

Bardzo istotnym projektem jest uruchomienie od 1 września sześciu połączeń autobusowych, w tym jednej linii codziennej. Związane było to z utworzeniem Powiatowego Zakład Transportu w Opatowie. Udało się to jednak zrobić stosunkowo niewielkim kosztem.

- W tej chwili analizujemy, jak linie autobusowe są wykorzystywane. Czasami koncepcje samorządowców rozmijają się z oczekiwaniami ludzi. Tego chcemy uniknąć. Dlatego bacznie obserwujemy, czy połączenia spełniają potrzeby mieszkańców. Nie wykluczamy zmian w przyszłości - mówią radni.

Regulamin plebiscytu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie