MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddali hołd ostrowieckim bohaterom - uroczysta rocznica "Cudu nad Wisłą" (zdjęcia)

Anna ŚLEDZIŃSKA
Anna Śledzińska
Mszą w kolegiacie świętego Michała Archanioła i uroczystością na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej, uczczono w Ostrowcu Świętokrzyskim 93. rocznicę "Cudu nad Wisłą".

[galeria_glowna]

Obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej, są Ostrowcu obchodzone szczególnie uroczyście. W wydarzeniach z 1920 roku brało udział wielu miejscowych ochotników, między innymi uczniowie gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza. Dwudziestu poległo w wojnie polsko- bolszewickiej, a ich nazwiska zostały wyryte na pomniku na cmentarzu parafialnym przy ulicy Denkowskiej.

Tradycyjnie uroczystości 93. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Ostrowcu rozpoczęto mszą świętą w kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Jej uczestnicy przeszli w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej MCK na cmentarz parafialny.

- Spotykamy się tu co roku by oddać hołd żołnierskiej krwi przelanej za Ojczyznę i pokłonić się cieniom żołnierzy wszystkich polskich wojen, a zwłaszcza, by uczcić pamięć uczniów gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza, poległych w wojnie polsko- bolszewickiej - mówił w swoim wystąpieniu Jarosław Wilczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. - Bez ich ofiary nie byłoby Polski, także tej dzisiejszej - wolnej, suwerennej i demokratycznej. To dzień refleksji nad przezwyciężonym totalitaryzmem komunistycznym, który w 1920 roku oznaczał bolszewicki najazd na Polskę, a później stalinizm, odciskający swoje krwawe i bolesne piętno na losach wielu narodów.

Jarosław Wilczyński mówił również o Święcie Wojska Polskiego i roli kombatantów w szerzeniu historii wśród młodego pokolenia.

- Wzorem dla nas wszystkich są ostrowieccy kombatanci, weterani walk o niepodległość na frontach II wojny światowej. Swoje święto będą obchodzić za dwa tygodnie, lecz już dziś chciałbym im podziękować za to, że każdego dnia uczą młode pokolenie, czym jest patriotyzm - stwierdził.

Cześć bohaterom oddali również posłowie Jarosław Górczyński - dziękujący obecnej na uroczystości młodzieży oraz Jarosław Rusiecki, który mówił o miejscach upamiętniających ofiary bolszewików i komunistów na przestrzeni lat.

Jak co roku, wartę honorową przy pomniku zaciągnęli Strzelcy. Starszy inspektor Dariusz Kaszuba przypomniał, że kilka dni wcześniej wrócili z kolejnej już "Kadrówki" - marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej stworzonej przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, środowisk kombatanckich, partii, organizacji społecznych. Uroczystości zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie