MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddział Chirurgii Naczyniowej w Starachowicach już czeka na pacjentów

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Jednołóżkowy Oddział Intensywnej Terapii Medycznej. Nowoczesny sprzęt prezentuje Arkadiusz Wdowik, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach
Jednołóżkowy Oddział Intensywnej Terapii Medycznej. Nowoczesny sprzęt prezentuje Arkadiusz Wdowik, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach Monika Nosowicz-Kaczorowska
Oddział Chirurgii Naczyniowej powstał w Centrum Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach. Adaptacja drugiego pięta i jego wyposażenie trwało zaledwie trzy miesiące. Koszt samej inwestycji to około pięć milionów złotych.
Oddajemy do dyspozycji doskonale wyposażoną salę operacyjną - mówią Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca i Gabriela Wanzek,

Oddajemy do dyspozycji doskonale wyposażoną salę operacyjną - mówią Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca i Gabriela Wanzek, wiceprezes Zarządu. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Oddajemy do dyspozycji doskonale wyposażoną salę operacyjną - mówią Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca i Gabriela Wanzek, wiceprezes Zarządu.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

Na oddziale jest 14 łóżek, a także doskonale wyposażona sala operacyjna, w której znajduje się między innymi stacjonarny angiograf, służący do diagnostyki obrazowej naczyń oraz wykonywania zabiegów wewnątrznaczyniowych, hybrydowych i zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej. Pacjenci po zabiegach trafią na stale monitorowaną salę pooperacyjną. Powstał również jednołóżkowy Oddział Intensywnej Terapii. Położony jest on w sąsiedztwie sali pooperacyjnej i również objęty jest monitoringiem. Pokoje dla pacjentów są - podobnie jak na mieszczącym się piętro niżej oddziale kardiologicznym - jedno- lub dwuosobowe. Każdy pokój ma łazienkę z prysznicem. Na pacjentów czeka doskonale wykwalifikowana kadra z ordynatorem Arkadiuszem Wdowikiem na czele. Ordynator jest specjalistą chirurgii ogólnej i naczyniowej z 17-letnim stażem. Wspierać będzie go czterech lekarzy specjalistów chirurgii naczyniowej i kilku lekarzy dyżurujących.

Kompleksowe leczenie

Centrum Kardiologiczno-Angiologicznym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca może w tej chwili przyjmować pacjentów na dwa oddziały: Kardiologiczny i Chirurgii Naczyniowej. Równolegle działają też przychodnie: Kardiologiczna i Chirurgii Naczyniowej. Ordynator Kardiologii doktor Grzegorz Dzik szacuje, że rocznie na kardiologię przyjmowanych jest około dwóch tysięcy pacjentów. Około pięciu tysięcy pacjentów leczy się ambulatoryjnie w przychodni. Z chwilą oddania nowej przychodni i oddziału liczby te na pewno wzrosną. Ordynator naczyniówki, Arkadiusz Wdowik sądzi, że rocznie na Oddziale Chirurgii Naczyniowej może być hospitalizowanych około tysiąca pacjentów. Prawdopodobnie bardzo wiele osób leczących się na choroby naczyń zgłosi się do przychodni.

- Liczymy, że uzyskamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi tego oddziału - powiedziała Katarzyna Adamek, prezes Zarządu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

- Ale nie będziemy czekać z przyjęciami pacjentów na podpisanie kontraktu. Najpierw pokazujemy swoje możliwości, potem negocjujemy - dodał profesor Paweł Buszman. - Słyszałem zapewnienia od Narodowego Funduszu Zdrowia, że takie zabiegi są bardzo potrzebne. Będą tu trafiać osoby w ostrych stanach, nie będziemy tu wykonywać zabiegów kosmetycznych, tylko ratujące zdrowie i życie pacjentów - podkreślił profesor.

Goście zaproszeni na uroczyste otwarcie Oddziału Chirurgii Naczyniowej zwiedzili nową placówkę medyczną. Oprowadzał ich profesor Paweł Buszman, przewodniczący
Goście zaproszeni na uroczyste otwarcie Oddziału Chirurgii Naczyniowej zwiedzili nową placówkę medyczną. Oprowadzał ich profesor Paweł Buszman, przewodniczący Rady Nadzorczej AHP.
Monika Nosowicz-Kaczorowska

Goście zaproszeni na uroczyste otwarcie Oddziału Chirurgii Naczyniowej zwiedzili nową placówkę medyczną. Oprowadzał ich profesor Paweł Buszman, przewodniczący Rady Nadzorczej AHP.

(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska )

Na oddziale będą leczeni pacjenci z różnymi zaburzeniami naczyń krwionośnych i limfatycznych, na przykład przewlekłymi niedokrwieniami kończyn, będące następstwem miażdżycy, zatorów, zakrzepicy, urazów naczyń, tętniaków obwodowych. Tutaj na pomoc mogą liczyć też pacjenci z powikłaniami po udarach mózgu, zawałach, pękniętych tętniakach.

Nowy oddział został uroczyście oddany do użytku we wtorek. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli okolicznych samorządów i urzędów oraz szefów zaprzyjaźnionych przychodni i placówek medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie