MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3 miliony złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze. Na remonty i inwestycje

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Szpital w Czerwonej Górze cały czas się rozwija poprzez liczne inwestycje oraz remonty.
Szpital w Czerwonej Górze cały czas się rozwija poprzez liczne inwestycje oraz remonty.
Nowe systemy bezpieczeństwa, modernizacja układów wentylacji i zasilania, adaptacja i modernizacja pomieszczeń – to część z długiej listy planowanych na bieżący rok prac budowlanych i remontowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze. Lepsza infrastruktura to bezpieczne warunki do diagnostyki i leczenia dla pacjentów i większy komfort pracy dla personelu. Na ten cel pozyskano ponad 3 miliony złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego.

Ponad 3 miliony złotych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze

Inwestycje zaplanowane do realizacji w ciągu najbliższych miesięcy są bardzo zróżnicowane i poprawią zarówno komfort pacjentów, jak i warunki pracy personelu szpitala.

Do tych pierwszych zalicza się modernizację głównego wejścia do Izby Przyjęć Ogólnej poprzez montaż wiatrołapu. Wyeliminuje to podmuchy chłodnego powietrza, które przedostają się do wnętrza izby przyjęć i są bardzo uciążliwe dla wszystkich przebywających w pobliżu wejścia, oraz ograniczy zużycie energii cieplnej.

Modernizację przejdą także dwa układy wentylacyjne obsługujące dwie sale operacyjne wykorzystywane do zabiegów ortopedycznych. Instalacja dodatkowych układów chłodzących znacząco poprawi utrzymanie właściwego stanu higienicznego powietrza, który jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie pacjentów oraz samopoczucie i komfort pracy zespołu wykonującego zabiegi ortopedyczne, które wymagają sporego wysiłku fizycznego.

W planach jest wymiana dwóch transformatorów o większej mocy, które zabezpieczą zapotrzebowanie szpitala na energię nawet w wypadku awarii jednego z nich. Wzrośnie także stopień ochrony przeciwpożarowej poprzez wykonanie zasilania obwodowego instalacji bytowo-pożarowej budynków A, C, D, E i instalację systemu sygnalizacji pożaru w budynku techniczno-gospodarczym i archiwum. Do wymiany zaplanowano również dźwig osobowy w segmencie A. Adaptację przejdą pomieszczenia po byłych magazynach kuchni szpitalnej na potrzeby szatni i magazynów a modernizację i rozbudowę pomieszczenia Laboratorium Analitycznego w Segmencie C..

– Te prace wynikają wprost z rozwoju naszego szpitala. Przyjmujemy coraz więcej pacjentów i zatrudniamy nowych pracowników. Rozbudowa i modernizacja tych pomieszczeń jest więc niezbędna, by sprostać nowym wyzwaniom – tłumaczy Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze.

Remonty w Szpitalu w Czerwonej Górze

Oprócz dużych inwestycji budowlanych na terenie szpitala przeprowadzonych zostanie kilka mniejszych acz istotnych dla funkcjonowania szpitala remontów. Przejdzie go na przykład rozdzielnia przy sali konferencyjnej w segmencie D oraz rozdzielnia zasilająca poziom -1 Przychodni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

– Prace remontowe są niezbędne ze względu na uszkodzenie pól odpływowych. Nie ma miejsca na podłączenie nowych odpływów, konstrukcja rozdzielni wymaga dostosowania do obecnie obowiązujących wymagań oraz jest nieprzystosowana do planowanego systemu zarządzania budynkami BMS – mówi dyrektor Youssef Sleiman.

Remont przejdzie również plac przeznaczony do odbioru odpadów stałych ze szpitala. Stara trylinka zostanie wymieniona na kostkę brukową, teren będzie poszerzony, a wjazd dostosowany do obsługi pojazdów komunalnych o znacznym nacisku na oś tylną. Odnowione będą także rampy zewnętrzne i schody do pomieszczeń Archiwum Szpitala oraz Działu Technicznego-Gospodarczego. W ramach tych prac powstanie podjazd dla osób z niepełnosprawnościami.

Z dostosowaniem do przepisów wiąże się też remont klatki schodowej w budynku D. To ważny ciąg komunikacyjny dla pacjentów i personelu pomiędzy segmentami D, E, E1 i C. Wymienione zostaną balustrady, zainstalowane listwy antypoślizgowe i znaczniki dla osób ze szczególnymi potrzebami, a remont obejmie również malowanie, wymianę płytek na poziomie parteru i instalacji pożarowej. Podobne prace zostaną przeprowadzone w klatce schodowej w budynku E.

Generalny remont zostanie przeprowadzony w pomieszczeniach portierni, które wymagają między innymi wymiany instalacji elektrycznej, teleinformatycznej i odświeżenia.

Całkowity koszt zaplanowanych prac inwestycyjnych i remontowych wyniesie około 3 miliony 600 tysięcy złotych. Ich realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie w wysokości 3 milionów 70 tysięcy złotych, które przyznał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. – Szpital w Czerwonej Górze od kilku lat bardzo intensywnie się rozwija. Stawiamy na jakość świadczonych usług, ponieważ pacjent jest dla nas zawsze na pierwszym miejscu. To priorytety, którymi kierujemy się planując kolejne prace w szpitalu. Bardzo się cieszę, że mamy takie wsparcie ze strony samorządu województwa – podkreśla Youssef Sleiman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie