Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze. Wspominamy znanych i zasłużonych mieszkańców powiatu starachowickiego

/CuK/ M.K.
W dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspominamy znane osoby z powiatu starachowickiego, które zmarły w minionym roku.

Listopad 2012

MIROSŁAW CEDRO
21 listopada po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Mirosław Cedro, wieloletni radny Rady Gminy w Mircu. Miał 53 lata. W Radzie Gminy pracował jeszcze w ubiegłej kadencji, w 2010 roku z powodu choroby nie startował w wyborach. Reprezentował mieszkańców Mirca Malcówek. Był animatorem sportu w gminie. Przez lata prowadził Ligę Szóstek w Mircu, zachęcał młodych ludzi do gry w piłkę nożną. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Mircu.

EDWARD DAJEWSKI
Tłumy mieszkańców Starachowic i sztandary Solidarności pożegnały pod koniec listopada 2012 roku Edwarda Dajewskiego, znanego w Starachowicach działacza związkowego "Solidarności". Był pierwszym, wybranym w demokratycznych wyborach, szefem "Solidarności" w byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Kierował wtedy ponad 10 tysiącami związkowców, w kilku Komisjach Zakładowych i kilkunastu Komisjach Wydziałowych fabryki. Zmarł nagle, na zawał serca. Miał 65 lat. Zostawił żonę Halinę, dwóch synów i troje wnuków.

Styczeń 2013

JADWIGA KACZYŃSKA
Żyła 87 lat. Była matką prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej oraz Jarosława Kaczyńskiego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Pochodziła ze Starachowic. W czasie okupacji niemieckiej została sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie o pseu-donimie "Bratek". Przyrzeczenie harcerskie złożyła w nieistniejącym już budynku Szkoły Podstawowej numer 2, należała do zastępu "Zioło" w drużynie imienia Emilii Plater. Od 1944 pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Pośmiertnie przyznano Marii Kaczyńskiej tytuł Honorowego Obywatela Mia-sta Starachowice.

HALINA STRZELEC
27 stycznia zmarła Halina Strzelec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów "Solidarność" Regionu. Prowadziła działalność związkową w filii Fabryki Samochodów Ciężarowych w Iłży, następnie w "Solidarności" w zakładach w Starachowicach. W 1989 r. była członkiem Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Starachowicach. Współzałożycielka Komitetu Utworzenia Izby Pamięci Jana Pawła II w Muzeum Przyrody i Techniki i. Jana Pazdura w Starachowicach. Żyła 63 lata.

Luty 2013

MICHAŁ KRZYŻOWSKI
W lutym po ciężkiej chorobie zmarł Michał Krzyżowski. Miał 57 lat. Był działaczem "Solidarności" oraz Prawa i Sprawiedliwości. Najpierw pracował w Fabryce Samochodów Ciężarowych. Tam, razem z kolegami, w 1980 roku zakładał "Solidarność". Był pierwszym przewodniczącym Komisji Wydziałowej "Solidarność" Wydziału S4. Stamtąd przeszedł do Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach. W 1989 roku był przewodniczącym "Solidarności" w Zakładzie Energetyki Cieplnej. W latach 1996-1998 radnym Rady Miejskiej w Starachowicach. Zostawił mamę, żonę, dwóch synów i wnuka.

Marzec 2013

STANISŁAW ŁOPUSZYŃSKI
Wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły w Marcinkowie, w gminie Wąchock, działacz społeczny zmarł 8 marca 2013 roku. Miał 81 lat. Urodził się w Fałkowie koło Końskich. Pierwszą pracę, jako nauczyciel podjął w 1951 roku w Wąchocku. Od 1 sierpnia 1956 roku otrzymał skierowanie do Szkoły Podstawowej w Marcinkowie na stanowisko kierownika. Był dyrektorem szkoły do 31 sierpnia 1986 roku, przez 30 lat, do emerytury. Między innymi dzięki niemu dość wcześnie wieś miała oświetlenie elektryczne, bitą drogę, Wiejski Dom Kultury, szkołę, sklep, remizę strażacką, nową szkołę.

Kwiecień 2013

ANDRZEJ JĘDRZEJEWSKI
20 kwietnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł znany starachowicki radca prawny i adwokat Andrzej Jędrzejewski. Miał 61 lat. Pracował jako radca prawny w wielu zakładach, między innymi. Zakładach Górniczo-Metalowych "Zębiec", Zakładach Drzewnych, Zakładach Topienia Bazaltu. Był pierwszym radcą prawnym Urzędu Miejskiego po wyborach samorządowych w 1989 roku. Współtworzył statut Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W latach 80. zaangażowany w działalność opozycyjną. Członek Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w 1989 roku.

MIROSŁAW SOWA
25 kwietnia po ciężkiej chorobie zmarł Mirosław Sowa, nauczyciel i wychowawca. W starachowickich szkołach podstawowych oraz średnich przepracował 30 lat. Szczególnie związany z Szkołą Podstawową nr 12, w której uczył techniki i informatyki. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez sześć lat był dyrektorem "dwunastki". Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Przez wiele lat związany był z hufcem Związku Harcerstwa Polskiego, którego przez pewien czas był komendantem.

Czerwiec 2013

BARBARA BECHER
Zmarła emerytowana starachowicka bibliotekarka Barbara Becher. Czytelnicy mogą pamiętać ją z biblioteki przy ulicy Staszica jako osobę wesołą i bezkonfliktową. Odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W miejskiej wypożyczalni pracowała ponad 30 lat. Zmarła 27 czerwca, została pochowana na cmentarzu w Iłży.

STANISŁAW WALKIEWICZ
W czerwcu tego roku zmarł Stanisław Walkiewicz. Miał 73 lata. Przez dwie kadencje był radnym Starachowic z ramienia lewicy i sekretarzem lewicowego prezydenta miasta, Zenona Krzeszowskiego. Śpiewał w zespole "Wiarusy" Było go pełno na wszystkich imprezach kulturalnych Starachowic i okolicy, imprezach rocznicowych, czy patriotycznych, przez ostatnie 20 lat. W wydarzeniach kulturalnych uczestniczył niezależnie od opcji politycznej, która je organizowała. Był zdania, że kultura nie ma oblicza politycznego. Zostawił dorosłego syna, synową i dwoje wnuków.

Sierpień 2013

ANDRZEJ NOBIS
18 sierpnia zmarł znany starachowicki lekarz pediatra Andrzej Nobis. Miał 59 lat. W latach 1988 - 2003 był ordynatorem Oddziału pediatrycznego w Starachowicach. Do 8 lipca 2013 roku pełnił dyżury na oddziale pediatrycznym. Został pochowany na cmentarzu w Iłży.

Wrzesień 2013

ZBIGNIEW RAFALSKI
Na początku września Starachowice pożegnały Zbigniewa Rafalskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Starachowicach. Zmarł nagle 8 września. Miał 61 lat. Pochodził z Iłży. Po skończeniu technikum w Końskich pracował w Zakładzie Części Samochodowych w Iłży, gdzie zakładał "Solidarność" w tym zakładzie. Zwolniony z pracy w pierwszym tygodniu stanu wojennego. Aresztowany w 1983 roku, siedział w więzieniu na Piaskach w Kielcach. W latach 1990-1994 jako przewodniczący Komisji Fabrycznej Fabryki Samochodów Ciężarowych Starachowice. Przez 11 lat był przewodniczącym Delegatury Solidarności w Starachowicach. Jedną kadencję był radnym powiatowym, dwie kadencje radnym miejskim. Od 2007 roku przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach. Spoczął na cmentarzu komunalnym przy ulicy Polnej w Starachowicach.

Październik 2013

JÓZEF DOMAŃSKI
1 października po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ksiądz kanonik Józef Domański, proboszcz starachowickiej parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Miał 70 lat. Pochodził Czermna koło Końskich. Pracował jako wikariusz w parafiach Baćkowice, Wieniawa, Koniemłoty, Jedlnia, Przysucha, Pawłów koło Starachowic i Kozienice w parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża, Od 200 roku proboszcz starachowickiej parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Inicjator Ogólnomiejskiej Drogi Krzyżowej, pomysłodawca ustanowienia Świętej Barbary patronką Starachowic i zmiany nazwy ulicy Mariana Buczka na Świętej Barbary. Przebudował i wyremontował kościół. Spoczął na cmentarzu parafialnym na Bugaju w Starachowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie