MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie Ponidzia

Irena IMOSA [email protected]
Doktor Andrzej Matoga w swoim wykładzie przypomniał dokonania „archeologa w sutannie” - księdza Stanisława Skurczyńskiego.
Doktor Andrzej Matoga w swoim wykładzie przypomniał dokonania „archeologa w sutannie” - księdza Stanisława Skurczyńskiego. I. Imosa
W poniedziałek odbyły się XIII Pińczowskie Spotkania Historyczne. Tym razem w centrum uwagi był "archeolog w sutannie" - ksiądz Stanisław Skurczyński

Sesji towarzyszyły wykłady naukowców, wystawa i prezentacja wielu ciekawych wydawnictw. W centrum uwagi stanęła postać księdza Stanisława Skurczyńskiego - duchownego związanego z Ponidziem i wielkiego pasjonata archeologii.

DOKONANIA NA 480 STRONACH

To właśnie dokonaniom księdza w całości poświęcone jest ponad 480 stronicowe opracowanie doktora Andrzeja Matogi z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, które prezentowane było wczoraj w Pińczowie.

Licznych gości sesji, wśród których byli duchowni, ludzie świata nauki, kultury i sztuki, a także politycy powitała dyrektorka placówki Jolanta Opoka. Szczególnie ciepło powitano krewnych urodzonego w Pińczowie w 1892 roku księdza Stanisława Skurczyńskiego - w tym siostrzenicę duchownego, panią Annę Czyżyńska z dziećmi.

O dziejach prac badawczych na terenie Ponidzia szeroko mówił pińczowski historyk Andrzej Dziubiński, który przypomniał zebranym jak naukowo poznawano Ponidzie w XIX i XX wieku. Z kolei Andrzej Matoga z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, który od szeregu lat prowadzi badania na stanowisku w okolicach Tura Dolnego w gminie Michałów przybliżył słuchaczom postać duchownego, któremu poświęcił opasłe dzieło.

DWA POWOŁANIA

Zmarły w 1972 roku ksiądz Stanisław Skurczyński miał dwa powołania: kapłańskie i archeologiczne. Wielkim jego wkładem w polską archeologię było odkrycie cmentarzyska w Korytnicy, gdzie był proboszczem i gdzie znalazł groby zarówno z epoki brązu jak i wczesnej epoki żelaza. Dziś Pińczów stanowi swoiste centrum i rodzaj bazy wypadowej dla wielu badaczy a fakt, że archeolog Dariusz Greń na stałe związany jest z działem archeologicznym Muzeum Regionalnego owocuje ciągłymi odkryciami. - Często o znacznym wymiarze naukowym - mówił doktor Andrzej Matoga.

O stanowisku archeologicznym w Korytnicy i innych odkryciach w rejonie Pińczowa szczegółowo mówił w kolejnym wykładzie Andrzej Przychodni.
- Sesja odbywa się w dniu kolejnej rocznicy nadania praw miejskich dla Pińczowa i jest nam miło, że mamy dziś gości z wielu ościennych miast i gmin oraz całego kraju - powiedział burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, organizator sesji.

W salach biblioteki zaaranżowano wystawę ilustrującą dokonania księdza Stanisława Skurczyńskiego oraz serię plansz i fotogramów obrazujących ogrom odkryć i zakres badań prowadzonych na Ponidziu. Było także licznie oblegane stoisko z wydawnictwami tematycznymi, a także dorobkiem poprzednich spotkań, które wydawane są każdorazowo w formie Zeszytów Historycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie